Denník N

Ako to číta Ivan Mikloš: Aktuálna správa o stave ruskej ekonomiky

Z Ruska v septembri po vyhlásení mobilizácie utiekli desaťtisíce ľudí do Gruzínska. Foto mediazona
Z Ruska v septembri po vyhlásení mobilizácie utiekli desaťtisíce ľudí do Gruzínska. Foto mediazona

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

[Spoznajte ideologické, historické a geopolitické základy vojny na Ukrajine a jej dôsledky pre Slovensko v knihe Ako Putin stratil Ukrajinu.]

Autor je bývalý minister financií

Jedným z dôležitých naratívov kremeľskej propagandy je ten o neúčinnosti protiruských ekonomických sankcií a odolnosti ruskej ekonomiky. Na rozdiel od reálneho bojiska je Rusko na fronte informačnej vojny stále relatívne úspešné, spomedzi európskych krajín aj (či skôr najmä) na Slovensku. O to dôležitejšie je túto lživú propagandu odhaľovať a usvedčovať.

O skutočnom stave ruskej ekonomiky a účinnosti sankcií som v tejto rubrike už písal viackrát (tu, tu, tu, tu, tu aj tu). Asi najkomplexnejší pohľad na stav ruskej ekonomiky a účinnosť sankcií obsahoval článok z vlaňajšieho decembra, ktorý oboznamoval čitateľov Denníka N so závermi štúdie Vladimira Milova, ekonomického experta, bývalého námestníka ministra energetiky Ruska a blízkeho spolupracovníka zavraždeného Borisa Nemcova aj väzneného Alexeja Navaľného, ktorý žije už niekoľko rokov v exile. Aktualizácia tejto štúdie bude zverejnená 23. júna na stránke think tanku Európskej ľudovej strany (WMCES), ktorého dlhoročným prezidentom je Mikuláš Dzurinda.

Počas posledných dvoch týždňov som mal možnosť viackrát sa s Vladimirom Milovom stretnúť (počas Globsecu, ale aj jeho návštevy v Bratislave v týchto dňoch) a diskutovať s ním o stave ruskej ekonomiky a fungovaní sankcií. Práve na základe diskusie s ním, ale aj na základe štúdia ďalších oficiálnych zdrojov (najmä Národnej banky Ruska, ruského štatistického úradu Rosstat a ruského ministerstva financií) vznikol tento článok.

V prvých mesiacoch roka 2023 sa ekonomická situácia Ruska v dôsledku sankcií výrazne zhoršila. Najviac sa to prejavuje v

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Ako to číta Ivan Mikloš

    Bývalý minister financií Ivan Mikloš pre Denník E pravidelne komentuje svetovú ekonomickú debatu a jej dopady na Slovensko.

    Vojna na Ukrajine

    Ekonomika, Komentáre

    Teraz najčítanejšie