Denník N

Týždeň v európskej ekonomike: ECB pokračuje v dvíhaní úrokovej miery, ozýva sa problém vysokých dlhov

Šéfka ECB Christine Lagardeová po rokovaní, na ktorom banka zvýšila základný úrok o štvrť percentného bodu na 4 percentá. Foto - TASR/AP
Šéfka ECB Christine Lagardeová po rokovaní, na ktorom banka zvýšila základný úrok o štvrť percentného bodu na 4 percentá. Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Autori pracujú pre portál Euractiv.sk

  • Európska centrálna banka zdvihla základnú úrokovú mieru o štvrť percentuálneho bodu.
  • Klimatické zmeny nedajú ekonomike vydýchnuť – škody budú narastať.
  • Digitálne euro má byť dostupné aj bežným užívateľom.

1. ECB pokračuje v dvíhaní úrokovej miery, ozýva sa problém vysokých dlhov

Európska centrálna banka zdvihla úrokovú mieru o štvrť percentného bodu. Inflácia síce klesá, no podľa banky ostane príliš dlho nad cieľovou hranicou dvoch percent. Rozhodnutie naznačuje možnosť ďalšieho zvýšenia úrokovej miery, „aby boli kľúčové úrokové miery ECB na úrovni dostatočne reštriktívnej na dosiahnutie včasného návratu k 2-percentnému strednodobému inflačnému cieľu. A na tejto úrovni ostanú tak dlho, ako to bude potrebné“.

ECB v júli takisto prestane re

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Európska únia

Ekonomika

Teraz najčítanejšie