Denník N

IT združenia napísali ministrom listy, aby sa pozreli na štátnu IT akciovku aj na nákup techniky pre školy

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Premiér a ministri školstva a investícií dostali otvorené listy od IT združení.
  • Žiadajú ich, aby sa pozreli na fungovanie štátnej akciovky Slovensko IT.
  • Podľa združenia Slovensko.Digital nie sú dobre nastavené ani pravidlá veľkého nákupu notebookov, tabletov a IT infraštruktúry pre školy.

Premiér Ľudovít Ódor a ministri školstva a investícií Daniel Bútora a Peter Balík dostali od IT združení listy, v ktorých ich upozornili na problémy v štátnom IT. Súvisia najmä s tým, že sa opäť začnú rozbiehať štátne IT zákazky financované z plánu obnovy a eurofondov. IT združenia považujú niektoré podmienky za nesprávne nastavené alebo diskriminačné.

Občianske združenie Slovensko.Digital žiada ministra školstva Daniela Bútoru, aby prehodnotil pravidlá veľkého nákupu notebookov, tabletov a ďalšieho hardvéru a IT infraštruktúry pre stredné a základné školy. Ide o nákup za zhruba 190 miliónov eur, ktorý sa má financovať z plánu obnovy. Ďalších 250 miliónov sú náklady na 10-ročnú prevádzku, no nie je jasné, z čoho ju školy budú hradiť.

Dokopy ide teda o projekty za 440 miliónov eur. Podľa združenia patria medzi najhoršie štátne IT projekty, ktoré hodnotilo.

Slovensko.Digital spolu s IT Asociáciou Slovensko (ITAS) vidia problém aj v tom, ako funguje štátna akciovka Slovensko IT, ktorú zriadilo ministerstvo pre investície a informatizáciu ešte za vedenia bývalej ministerky Veroniky Remišovej (Za ľudí). ITAS, ktorá združuje viac ako stovku spoločností, v liste ministrovi Balíkovi upozorňuje na súťaž na zabezpečenie externých IT profesionálov. Pravidlá sú vraj diskriminačné.

Kým ministerstvo školstva pravidlá nákupu IT hardvéru meniť nechce, Balík povedal, že sa na štátnu akciovku

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Daniel Bútora

Ľudovít Ódor

Peter Balík

Školstvo

Technológie

Verejné IT zákazky

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie