Denník N

Investori v nájomnom bývaní sa posilnia na úkor štátu. Poslanci prelomili prezidentkino veto 

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Poslanci opätovne schválili zákon o nájomnom bývaní, ktorý im vrátila prezidentka s výčitkou, že oslabujú štát v prospech súkromných investorov.
 • Podľa prezidentky ideme opačným smerom ako Rakúsko, ktoré malo byť pre Slovensko v oblasti nájomných bytov vzorom. 
 • Vedenie agentúry zostane zabetónované dlho a bude ťažké ho zmeniť.

Poslanci prelomili prezidentkino veto a opäť schválili novelu zákona, ktorá zmení rozhodovacie právomoci v agentúre nájomného bývania. Podľa prezidentky oslabí štát na úkor investičných partnerov. Účinný bude už od 25. júna.

Poslanci prvý raz schválili novelu zákona o nájomnom bývaní 9. mája bez toho, aby širšie debatovali o tom, za čo vlastne hlasujú. Jej autor Miloš Svrček zo Sme rodina ju totiž len pár dní pred schvaľovaním výrazne rozšíril, z jednej malej zmeny urobil 23 významných. Mnohí poslanci to zrejme nepostrehli aj preto, že hlasovaniu predchádzal predĺžený víkend.

Do rozpravy sa však neprihlásil nikto ani na druhý pokus, keď zákon do parlamentu vrátila prezidentka Zuzana Čaputová. Jej najväčšie výhrady smerovali k tomu, že sa v agentúre nájomného bývania vytvára priestor na hlasovanie aj investičným partnerom, ktorí majú svoje obchodné záujmy. Zákon tak oslabí štát pri kontrole využívania a nakladania s verejnými zdrojmi.

„Zákonodarca sa ani len nepokúsil tento zjavný konflikt záujmov

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Reality

  Sme rodina

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie