Denník N

Prvá výzva z nových eurofondov je vonku. Balík sľubuje, že do konca roka ich zverejnia ešte veľa 

Minister pre investície a regionálny rozvoj Peter Balík informoval v Handlovej o prvej výzve z nových eurofondov. Foto - TASR
Minister pre investície a regionálny rozvoj Peter Balík informoval v Handlovej o prvej výzve z nových eurofondov. Foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Ministerstvo pre investície zverejnilo prvú výzvu na čerpanie nových eurofondov. 
 • Je určená z veľkej časti pre stredné odborné školy v regióne hornej Nitry, kde sa končí ťažba hnedého uhlia.
 • Minister Peter Balík avizuje, že menia taktiku a do konca roka zverejnia výzvy „vo významnom objeme“.

Vláda Ľudovíta Ódora si dala za cieľ rozbehnúť investície z nových eurofondov a dočerpať čo najviac peňazí zo starého programového obdobia.

Nejde o jednoduché úlohy. Zo starého obdobia treba do konca roka minúť 4,3 miliardy eur a z nových eurofondov do utorka nebola vyhlásená žiadna výzva.

Minister pre investície a regionálny rozvoj Peter Balík však v utorok ráno v Handlovej informoval, že prvú výzvu už predsa len zverejnili. Určená je pre stredné odborné školy z regiónov, kde sa ukončí ťažba hnedého uhlia. Čiže primárne na projekty v regióne hornej Nitry. Ďalšie peniaze by mali ísť do Košického a Banskobystrického samosprávneho kraja.

Na projekty z prvej výzvy je vyčlenených 46 miliónov eur, z toho 15 miliónov má ísť na hornú Nitru. Peniaze majú smerovať primárne na lepšie vzdelávanie. Stredné odborné školy alebo ich zriaďovatelia môžu predkladať projekty, ktoré riešia jednak ich modernizáciu a lepšie technologické vybavenie, ale aj nové študijné programy.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ľudovít Ódor

  Peter Balík

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie