Denník N

Tím ministra Bíreša zisťuje, kto zdražoval potraviny až priveľmi. Na koho ukáže, toho preverí protimonopolný úrad (+podcast)

Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš Foto N - Tomáš Benedikovič
Ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V posledných dvoch mesiacoch sa rast cien potravín na Slovensku výrazne zmiernil. Medziročne však boli aj v máji vyššie až o 22 percent, a tak nová úradnícka vláda chystá cielenú pomoc aspoň pre príjmovo najslabšie skupiny obyvateľstva.

O tom, ako sa vytvára tento plán, Denník E hovoril s ministrom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jozefom Bírešom.

Minister informuje aj o tom, ako vidí ďalší vývoj cien a ako pokračujú kontroly dovozov lacnejších potravín z Ukrajiny.

Ku konečnému rozuzleniu sa blíži aj kauza ukrajinskej pšenice s nadlimitným obsahom reziduí pesticídov v kolárovskom mlyne rodiny Vargovcov. Firma chce 1 600 ton obilia bezpečne zlikvidovať do konca júla, pričom ponuky má nielen na jeho spálenie, ako sa hovorilo pôvodne, ale aj na jeho využitie na výrobu lepidiel.

Odkedy ste ministrom, mali ste viacero rokovaní s výrobcami a predajcami potravín o tom, ako by sa dal zmierniť tlak drahších potravín na peňaženky Slovákov. Čo ste sa na týchto stretnutiach dozvedeli a čo považujete za najrozumnejšie riešenie? Viaceré politické strany tlačia napríklad na stropovanie cien potravín či znižovanie DPH.

Tie naše okrúhle stoly naprieč celou potravinovou vertikálou od fariem až po predajcov a štátne organizácie nás nenasmerovali k tomu, že by sme mali stropovať ceny potravín a že by sa malo meniť DPH. Má to veľa dôvodov. Odskúšali to niektoré iné krajiny a nedospeli k želanému výsledku. Navyše, my sme iba úradníckou vládou, ktorá má obmedzený čas vládnutia, pričom tak stropovanie ako aj DPH by si vyžadovali zdĺhavé zmeny zákonov. Bolo by to náročné aj preto, že minulý týždeň sme nedostali dôveru v parlamente. Zhodli sme sa na tom, že treba síce pomôcť s potravinami, ale pomoc majú dostať iba tí najzraniteľnejší s nižším príjmom. Ani obmedzený balík štátnych financií to neumožňuje robiť plošne. Táto cesta je v našom krátkom období úradníckej vlády najefektívnejšia.

Ako by mohla vyzerať táto cielená podpora? Ako sa budú vyberať podporené skupiny, kedy s ňou môžu rátať a v akej výške?

Z našich okrúhlych stolov je pripravený informatívny materiál, ktorý ja predkladám už na tohtotýždňové rokovanie vlády. Na základe neho vláda rozhodne, aká bude výška pomoci a aj kto ju dostane. Tiež vláda povie, na aké obdobie sa bude pomoc poskytovať a či sa bude vzťahovať na všetky potraviny alebo iba na základné potraviny. Súčasťou toho materiálu je aj analýza ministerstva práce, ktoré už teraz poskytuje príjmovo slabším rôzne pomoci. Rezort práce sa má vyjadriť, či postačujú doterajšie výpomoci aj na krytie drahších potravín alebo treba uvoľniť ďalší nový balík.

Podľa vás by sa podpora mala dávať na všetky potraviny alebo iba na základné či zdravé potraviny?

Z hľadiska toho, aby tá pomoc bola naozaj rýchla,

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Agro

eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

Jozef Bíreš

Vojna na Ukrajine

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie