Denník N

O koľko vám stúpne splátka hypotéky, keď vám banka zvýši úrok (+ kalkulačka)

Kedy si budem môcť dovoliť vlastný byt? Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Kedy si budem môcť dovoliť vlastný byt? Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • V najbližších dvoch rokoch sa skončí fixácia nízkeho úroku na hypotéke viac ako 200-tisíc Slovákom.
  • Nový úrok bude výrazne vyšší, mesačná splátka tak môže stúpnuť o desiatky, ale aj stovky eur.
  • V texte prinášame kalkulačku, o koľko vám po zmene úroku narastie mesačná splátka hypotéky.

Desaťtisícom ľudí sa ešte v tomto alebo budúcom roku skončí fixácia nízkeho úroku na hypotéke a výrazne sa im zvýši mesačná splátka. Nový úrok už bude okolo 4 percent alebo vyšší, čo znamená nárast mesačnej splátky o desiatky, prípadne aj o stovky eur.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska (NBS) sa v tomto roku skončí fixácia nízkeho úroku (do 1,2 percenta) 32-tisíc hypotékam, v roku 2024 ďalším 100-tisíc hypotékam a o rok neskôr 95-tisíc hypotékam. Ak sa k tomu prirátajú aj hypotéky s o niečo vyšším úrokom (spravidla do 2 alebo 2,5 percenta), do konca roku 2025 sa zmení úrok 356-tisíc hypotékam.

Po zmene úroku sa mesačná splátka môže aj skokovo zvýšiť. Témy sa preto chytajú aj niektoré politické strany vo svojich predvolebných sľuboch. O koľko splátka stúpne, závisí od zostatku hypotéky, nového úroku a zostávajúcej dĺžky splácania úveru.

Aktuálne sa úroky pri päťročnom fixe pohybujú od 3,9 do 4,9 percenta, ešte na začiatku minulého roka to bolo okolo 1 percenta. Bankoví analytici pripúšťajú ešte mierne zvýšenie sadzieb, ak by inflácia zostala dlhšie vysoká a ECB by zvyšovala úroky aj na jeseň. Podľa NBS Slovensko patrí medzi štyri krajiny eurozóny s najvyššími sadzbami na hypotékach.

Ako sa zmení splátka: Nedávno sme priniesli kalkulačky, ako sa zmení mesačná platba hypotéky, ak jednorazovo splatíte pár tisíc eur. V spolupráci s hypotekárnym špecialistom Slavomírom Molnárom zo spoločnosti Prosight Slovensko sme teraz pripravili ďalšiu – ako sa vám zvýši splátka hypotéky, keď sa vám v najbližších mesiacoch, prípadne o rok alebo dva skončí aktuálna fixácia úrokovej sadzby.

Príklad: Predpokladajme, že aktuálny zostatok hypotéky je 150-tisíc eur a 

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Slavomír Molnár je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Ekonomika

Teraz najčítanejšie