Denník N

Políciou zadržaný šéf agrárnej platobnej agentúry ju ozdravil, no spájali ho s Bödörom a ľuďmi od Kvietika

Generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jozef Kiss. Foto N - Tomáš Benedikovič
Generálny riaditeľ Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jozef Kiss. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Polícia zadržala šéfa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jozefa Kissa a ďalších štyroch ľudí pre podozrenia z podvodov s agrárnymi dotáciami.
 • Kiss získal funkciu až za vlády OĽaNO, nepatrí teda medzi nominantov Smeru a SNS, ako boli napríklad aktéri kauzy Dobytkár.
 • Farmári aj terajší nový minister pôdohospodárstva si prácu Kissa doteraz skôr pochvaľovali. 
 • SaS po zatýkaní kritizuje OĽaNO a to zasa napadlo Progresívne Slovensko.

Pri štvrtkovom zatýkaní v rezorte pôdohospodárstva už nešlo o nominantov vlád Smeru a SNS, za ktorých sa podľa polície rozvinuli veľké úplatkárske siete pod vedením oligarchov Martina Kvietika a Norberta Bödöra.

Národná kriminálna agentúra v rámci svojej novej akcie Tajomník zadržala aj generálneho riaditeľa Pôdohospodárskej platobnej agentúry Jozefa Kissa. Tento bývalý bankár prišiel do agentúry, ktorá prerozdeľuje farmárom okolo 700 miliónov eur ročne, až v lete roku 2021 ako človek ministra Samuela Vlčana. Teda nominanta strany OĽaNO.

SaS po zadržaní Kissa médiám poslala stanovisko o jasnom prejave toho, že protikorupčné hnutie OĽaNO je už len chimérou.

Polícia takisto informovala, že spolu s Kissom zadržala aj ďalšie štyri osoby. Ich mená nespresnila, no podľa ľudí z ministerstva môže byť medzi nimi aj jeden jeho pracovník, ktorý mal na starosti auditovanie platobnej agentúry. Rovnako aj jedna pracovníčka služobného úradu ministerstva. A takisto jeden z poradcov nového agroministra Jozefa Bíreša, ktorý už však radil aj jeho predchodcovi Vlčanovi. So žiadnym z troch sa totiž ministerstvo nevie spojiť, polícia dnes údajne bola aj v domove pracovníčky služobného úradu a aj v ubytovni pracovníka auditu.

Niektoré médiá aj politici informujú, že zadržanou ženou zo služobného úradu ministerstva je jeho generálna riaditeľka Zuzana Nouzovská. Tá bola na ministerstve už aj za éry bývalej ministerky Gabriely Matečnej. Teda v čase rozrastania korupčnej siete Dobytkár.

Medzi zadržanými je podľa portálu poľnoinfo.sk aj poradca ministra pôdohospodárstva Martin Ondráš, riaditeľ jedného z odborov na ministerstve Vincent Danko a Peter Majtán, ktorý v parlamentných voľbách v roku 2020 kandidoval za OĽaNO.

Ondráš bol zasa pred poslednými parlamentnými voľbami lídrom pre pôdohospodárstvo strany Progresívne Slovensko. Neskôr, keď radil hneď viacerým ministrom pôdohospodárstva za iné strany, si členstvo v Progresívnom Slovensku pozastavil. Radil tak dvom ministrom za OĽaNO – Jánovi Mičovskému, ako aj Samuelovi Vlčanovi. A naďalej radí aj Bírešovi.

Kiss, Nouzovská a ani Ondráš na telefonáty a ani esemesky Denníka E dnes nijako nereagovali.

SaS ukazuje na OĽaNO a to zasa na Progresívne Slovensko

Zadržanie Ondráša zdôraznil šéf OĽaNO Igor Matovič. Na osobitnej tlačovej konferencii v parlamente povedal, že zadržanie poradcu ministra pôdohospodárstva je aj výsledkom zlyhania prezidentky Zuzany Čaputovej a ministra pôdohospodárstva Bíreša. Prezidentka by teraz podľa neho mala

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Agro

  Kauza Dobytkár

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie