Denník N

Železiarne Podbrezová to vlani s optimizmom nepreháňali. Napriek energokríze im zisk vystrelil na osemnásobok

Líder Železiarní Podbrezová Vladimír Soták. Foto N - Tomáš Benedikovič
Líder Železiarní Podbrezová Vladimír Soták. Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Podbrezovské železiarne minulý rok uzavreli s rekordným ziskom vo svojej histórii – 49 miliónov. 
  • Podarilo sa im to vďaka skoršiemu nákupu lacnejších energií a slušnému odbytu rúr.
  • Slabšie sa vyvíjali iba doplnkové biznisy firmy v turizme a vo vývoze žiaruvzdorných materiálov na Ukrajinu. Na obe podnik vytvoril opravné položky.

Kľúčový horehronský zamestnávateľ s troma tisíckami pracovníkov Železiarne Podbrezová vlani na jeseň uisťoval, že ho nebývalý rast energií nestresuje, lebo si ich z veľkej časti nakúpil za lepšie ceny už skôr, a to až do roku 2025. Podnik viacerých vlastníkov okolo rodiny Sotákovcov sa tiež v podnikových novinách pochválil, že sa im dobre vyvíja aj dopyt po ich rúrach pre stavebníctvo aj automobilový priemysel.

Teraz je už jasné, že firma to s optimizmom nepreháňala. Naopak, aktuálne zverejnené finančné výsledky ukazujú, že jej zisk vlani vystrelil zo 6 až na 49 miliónov eur. Po raste tržieb o vyše tretinu z 310 na 429 miliónov eur.

Firma tak dosiahla rekordný a zároveň najvyšší zisk vo svojej histórii. Darilo sa jej ešte lepšie ako

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ceny energií

Firmy

Priemysel

Ekonomika

Teraz najčítanejšie