Denník N

Graf dňa: Jadro vlani na Slovensku vyrobilo rekordne veľa elektriny. Dosiahlo 60-percentný podiel

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Slovenské jadrové reaktory minulý rok vyrobili najviac elektriny v histórii, čo zmenilo aj energetický mix krajiny.
 • Jadro vlani tvorilo 60 percent z celkovej výroby, pričom fosílne palivá iba 18 percent, čo je zároveň polovica európskeho priemeru.

Slovenské elektrárne síce vlani nestihli naplno rozbehnúť tretí blok atómovej elektrárne Mochovce, ale svoju výrobu z jadra aj tak posunuli na rekordnú úroveň. Podiel jadra v energetickom mixe stúpol aj v dôsledku toho, že sa znížila výroba elektriny z plynu, ktorý bol mimoriadne drahý.

Na Slovensku máme dve atómové elektrárne: v Mochovciach a v Jaslovských Bohuniciach. Ich štyri reaktory v roku 2021 vyrobili 15,7 terawatthodiny elektriny, čo predstavovalo 53 percent celkovej výroby na Slovensku.

Vlani sa ich výroba zvýšila na 15,9 terawatthodiny a podiel jadra na celkovej výrobe vyskočil na 60 percent, ukazuje Graf dňa.

Vládni analytici z Inštitútu pre stratégie a analýzy vysvetľujú, že dôvodom je pokles celkovej výroby elektriny a zároveň útlm plynových elektrární. Mierny nárast produkcie elektrárne zdôvodňujú svojimi investíciami do zvyšovania účinnosti blokov, napríklad do výmeny turbín.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ceny energií

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Plynová kríza

  Životné prostredie

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie