Denník N

Poslanci schválili možnosť rýchlejšie splácať hypotéku, predraží to však nové úvery 

Ilustračné foto N - Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Hypotéku budú môcť ľudia splácať predčasne každý mesiac, ročne najviac 30 percent požičanej sumy.
  • Banky tvrdia, že vyššie náklady spojené so zmenou budú musieť preniesť do úrokov.
  • Podľa odborníkov a NBS je to zbytočné riešenie, ktoré pomôže malej skupine ľudí s vyšším príjmom.
  • Pre bežných ľudí je lepšie tvoriť si rezervu pre prípadné ťažkosti so splácaním, tvrdia experti.

Predčasne splácať hypotéku bez poplatku budete môcť každý mesiac, súhrnne najviac 30 percent istiny ročne. Aktuálne môžete uhradiť bez poplatku 20 percent raz ročne, aj to iba mesiac pred výročím zmluvy. Splatiť sa dnes dá aj celý úver alebo akákoľvek suma, ale iba pri refixácii alebo zmene úrokovej sadzby.

Za zmenu, ktorú predstavil poslanec Juraj Šeliga s ďalšími štyrmi poslancami, hlasovalo 79 poslancov najmä z klubov OĽaNO a Sme rodina, za boli aj Demokrati či poslanci zvolení za ĽSNS. Autori novely tvrdia, že väčšia flexibilita v splácaní je potrebná vzhľadom na zdražovanie hypoték.

Hypotekárni odborníci si však myslia, že poslanci riešia problém, ktorý vôbec neexistuje. „Možno je to sexi téma, ale v skutočnosti nikomu nepomôže,“ hovorí hypotekárny špecialista Prosight Slovensko Slavomír Molnár. Ak by mali ľudia peniaze navyše, z ktorých by chceli splatiť časť hypotéky, bohato by im stačili existujúce možnosti.

Úplne nepotrebná je zmena doterajšieho systému aj podľa Národnej banky Slovenska (NBS), ktorá upozorňuje na jej riziká. „Keď úrokové sadzby začnú

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Slavomír Molnár je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Banky a poisťovne

Investovanie a úvery

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie