Denník N

V talianskom Trevise vytriedia takmer 90 percent odpadu. Ako motivovať naše mestá?

Zberové vozidlo v Trevise. Zdroj – Contarina
Zberové vozidlo v Trevise. Zdroj – Contarina

V Taliansku majú domácnosti na smetných nádobách čipy. Keď nie je odpad vytriedený, smetiar na ňu dá žltú nálepku s odkazom „vytrieď si to“ – a nevysype ju. Keď sa to zopakuje, dá červenú nálepku a pokutu, vraví odborníčka na odpady Martina Gaislová.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Tento text vyšiel v spolupráci s ctzn.sk – Platformou o ľuďoch a mestách.

Smeti z celej bytovky dnes u nás končia v spoločných kontajneroch. Mestá preto nemajú prehľad, koľko odpadu kto produkuje, a poplatky za odpad nemôžu nastaviť motivačne na princípe „menej vyhadzuješ, menej platíš“.

Ministerstvo životného prostredia chcelo, aby bol motivačný model na Slovensku povinný. Hovoríme mu aj množstvový zber. Vedecké štúdie totiž potvrdzujú, že ľudia vďaka nemu lepšie triedia. Mohlo by nám to teda pomôcť znížiť mieru skládkovania, ktorá je na Slovensku stále privysoká. Na tento účel sú v novom programovom období vyčlenené aj eurofondy.

Združenie miest a obcí Slovenska sa plošnej povinnosti bránilo. Spravodlivý systém sa podľa neho nedá zaviesť v bytovkách, kde zbavovanie sa odpadu prebieha anonymne.

Príklady zo zahraničia však ukazujú, že to ide aj vo veľkých mestách. Rozprávali sme sa o tom s odborníčkou na odpadové hospodárstvo Martinou Gaislovou, ktorá donedávna pôsobila ako riaditeľka spoločnosti JRK Slovensko. Tá asistuje samosprávam napríklad pri zavádzaní elektronickej evidencie odpadu a zberu bioodpadu či pri kompostovaní.

Z rozhovoru sa dozviete:

 • ako v regióne Treviso dosiahli mieru triedenia 90 percent;
 • či sú podzemné a polopodzemné kontajnery dobrým riešením na množstvový zber;
 • či je dobré, aby zákon prikazoval mestám zaviesť motivačný systém.

Dajú sa zaviesť motivačné poplatky za odpad aj v bytovkách, kde sa o jeden kontajner delí viacero domácností? 

Áno, množstvový zber sa dá zaviesť aj v bytovkách, ale nie vtedy, ak sa o jeden kontajner delí viacero rodín. Potrebujeme zmeniť infraštruktúru na to, aby sme systém mohli zaviesť naozaj adresne, aby odpady prestali byť anonymné.

Pozrime sa teda na príklady zo zahraničia. Jedným z najviac vyzdvihovaných príkladov je talianska spoločnosť Contarina, vlastnená zhruba päťdesiatkou samospráv v regióne Treviso. Dosahujú mieru triedenia takmer 90 percent. Vzniká tam len zhruba 44 kilogramov zmesového odpadu na osobu ročne oproti slovenským 200 kilogramom. Ako obyvateľov 80-tisícového mesta Treviso systém motivuje triediť?

Nielen obyvateľov Trevisa, ale aj 200-tisícovej Parmy alebo Milána, pretože majú veľmi podobný systém. Je založený na tom, že každá domácnosť aj vo výškovej zástavbe má svoje malé nádoby na zmesový odpad, na kuchynský odpad a v Trevise aj na ostatné zložky.

Tieto nádoby sa vykladajú na existujúce stojiská. Predstavme si to tak, že pri panelákoch máme dnes stojisko, kde

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Klimatická kríza

  Odpad

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie