Denník N

Komu stúpne splátka o 500 eur a koľko je takých hypoték

Foto N – Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Smer na príklade klienta, ktorému stúpla mesačná splátka hypotéky o takmer 500 eur, ukazuje, prečo treba pomôcť ľuďom s hypotékou.
  • Taký nárast splátky by mohol nastať pri hypotékach nad 250-tisíc eur, výrazná väčšina úverov na bývanie má zostatok do 100-tisíc eur.
  • Podľa šéfa IFP Juraja Valachyho Smerom navrhovaná bonifikácia hypoték nevyrieši problém s dostupnosťou bývania na Slovensku.
  • Zároveň si treba uvedomiť, že štát by hypotéky dotoval z peňazí všetkých daňových poplatníkov alebo z bankového odvodu, ktorý by aj tak zaplatili klienti bánk.

Nárast mesačnej splátky hypotéky pocítia tisíce domácností na Slovensku. Len v tomto roku sa končí fixácia úroku 65-tisíc hypotékam. Do konca roku 2025 stúpne úroková sadzba asi 350-tisíc hypotékam. Polovica z nich má podľa dát Národnej banky Slovenska úrok do jedného percenta, výrazná väčšina do dvoch percent.

Nový úrok bude skokovo vyšší, zrejme často aj nad 4,5 percenta, splátka hypotéky tak m

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Slavomír Molnár je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie