Denník N

Poplatok 50 centov za kúpu lístka vo vlaku sa odkladá, železnice nemajú automaty

Elektrický vlak od Škody a ŽOS Trnava nazývaný Panter. Ilustračné foto - TASR
Elektrický vlak od Škody a ŽOS Trnava nazývaný Panter. Ilustračné foto – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Železničiari meškajú s nákupom automatov na cestovné lístky.
  • Je to jeden z dôvodov, pre ktorý sa posúva zavedenie poplatku 50 centov za kúpu lístka na vlak v pokladnici či vo vlaku.
  • Pôvodne chceli železničiari začiatkom júla oznámiť dátum jeho spustenia, teraz si nie sú istí, či nápad má podporu ministerstva. 

Platenie poplatku 50 centov za kúpu lístka priamo vo vlaku či v pokladnici Železničnej spoločnosti Slovensko sa odkladá.

Železničiari majú takúto prirážku zapracovanú v prepravnom poriadku od začiatku tohto roka. Píše sa v ňom, že poplatok za kúpu lístka od zamestnancov železníc bude platiť odo „dňa vyhlásenia“.

Železničná spoločnosť avizovala, že o dátume zavedenia nového poplatku bude informovať, ale nebude to pred 30. júnom 2023.

Čo spomaľuje nápad s poplatkom

Teraz je predstava o vyberaní nového poplatku ešte vzdialenejšia. Dôvodov je niekoľko:

  • železničiari meškajú s nákupom nových automatov na cestovné lístky
  • a pracuje sa na verzii, že na verejnú dopravu bude stačiť jeden lístok bez ohľadu na to, či cestujúci pôjde vlakom, MHD či prímestským autobusom.

Železničiari

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Doprava

Inflácia

Železnice

Ekonomika

Teraz najčítanejšie