Denník N

Graf dňa: Ak si budúca vláda na zníženie deficitu zvolí zlý mix opatrení, Slovensko môže prísť až o 200-tisíc pracovných miest

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Slovensko potrebuje ušetriť viac ako 5 miliárd eur, vplyv šetrenia na ekonomiku bude závisieť od zvolených opatrení.
  • Pre ekonomický rast je najmenej škodlivé znižovanie spotreby štátu, stámilióny sa dajú ušetriť napríklad aj zrušením 13. dôchodku, hovorí Inštitút finančnej politiky. 

Na tom, že slovenské verejné financie treba ozdraviť, panuje v zásade všeobecná zhoda, menej sa už hovorí, ako to urobiť. Nie je však jedno, aké konkrétne opatrenia na dosiahnutie tohto cieľa si budúca vláda vyberie, ukazuje analýza Inštitútu finančnej politiky.

Na to, aby bol verejný dlh zvládnuteľný, musí štát ušetriť celkom viac ako 5 miliárd eur, odhaduje rozpočtová rada. Európske a domáce pravidlá nepredpisujú, ako má vláda túto takzvanú konsolidáciu verejných financií dosiahnuť. Môže si vybrať opatrenia na strane príjmov, ako je zvyšovanie daní alebo škrty v niektorých výdavkoch, či ich kombináciu.

Medzi konsolidačným mixom, ktorý sa snaží minimalizovať vplyv na ekonomický rast, a takým, ktorý IFP nazýva „najnepriaznivejšou“ konsolidáciou, je z pohľadu dôsledkov rozdiel až 200-tisíc pracovných miest a 6 percent hrubého domáceho produktu v roku 2030, ukazuje Graf dňa. Vládni analytici simulovali efekt viacerých

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Rozpočet a dlh

Ekonomika

Teraz najčítanejšie