Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Firmu na stavbu futbalového štadióna vyberá Kmotrík, štát ju bude platiť

Budúca dominanta hlavného mesta bude vyzerať takto. Navrhli ju u Ivana Kmotríka (druhý zľava). Foto – TASR

Na Tehelnom poli vyrastie Národný futbalový štadión, na ktorom sa budú hrávať zápasy najvyššej úrovne a zaplatí ho štát. Stavba sama bude stáť asi 45 miliónov eur, sľubuje to vládny Smer.

V utorok sa dostal do poslednej fázy tender, v ktorom sa vyberie, kto štadión postaví. Otvárali sa obálky s cenovými ponukami od stavbárov. Nechýbali ponuky od firmy Váhostav či Strabag, ktoré už oznámili, že sa o zákazku uchádzajú.

Kto je nakoniec najlacnejší a koľko si za prácu pýta, nie je známe.

„Kým neukončíme vyhodnocovanie ponúk, nebudeme zverejňovať podrobnejšie informácie,“ dozvedeli sme sa od obstarávateľa.

Kmotríkovi manažéri nahradili štátnych

Obstarávateľom v tomto prípade nie je štát, hoci on napokon všetko zaplatí.

Štát totiž ešte formálne nekúpil projekt štadióna, a tak tender vyhlásila akciovka majiteľa futbalového Slovana Ivana Kmotríka. Tá má arénu už dávno naprojektovanú a nakreslenú podľa svojich predstáv ešte z čias, keď si verila, že to bude robiť sama.

Ak vláda napokon o vstupe do projektu rozhodne, stavbár bude vďaka ukončenému tendru u súkromníka poruke a bez ďalšieho naťahovania času sa môže rovno stavať.

Štadión tak bude hotový do konca roka 2017, sľubuje Kmotríkov manažér Pavel Komorník. Na štát vraj pri tendri nezabudli, poradný hlas v hodnotiacej komisii má zástupca ministerstva školstva.

Štát od kúpy štadióna neodskočí

Teraz sa môžu stať tri veci: vláda sa rozhodne štadión nestavať, rozhodne sa stavať iný, než nakreslili u Kmotríka, alebo prevezme jeho projekt a len ho prefinancuje.

Prvé dve možnosti znamenajú, že Kmotrík tendruje zbytočne. Najpravdepodobnejšia je však možnosť, že vláda na niektorom zo svojich predvolebných rokovaní schváli tretí variant.

Štát tvrdí, že rozhodnutie vzíde až z analýzy, ktorú si objednal od KPMG. Už vtedy, keď sa začalo ministerstvo školstva pýtať analytikov z KPMG, čo mu radia so štadiónom, nezaujímali ho všetky možnosti. Otázka na poradu s analytikmi zjednodušene znela: ako prevziať hotový súkromný projekt a zaplatiť ho.

Štát tak napokon zrejme prijme za vlastný výsledok cudzieho tendra. Či bude zmluvu podpisovať s Váhostavom, Strabagom alebo niekým ďalším, kto sa tiež do súťaže prihlásil, len sa o tom ešte nevie, ukážu nasledujúce týždne.

Keď si privátni manažéri vyberú víťaza, môžu s ním trebárs za asistencie štátu teoreticky podpísať aj zmluvu o budúcej zmluve pre prípad, že by sa štát do volieb definitívne nerozhýbal a dotácie štadiónu nepodpísal.

Premiér Robert Fico avizoval, že chce štadión nastaviť tak, aby ho ani prípadná opozícia pri vládnom kormidle nemohla zvrátiť. Aj každá podpísaná zmluva k tomu môže pomôcť.

Najprv 27, potom 45 a napokon 68 miliónov

Premiér Robert Fico hovoril, že štadión môže vyjsť na približne 45 miliónov eur. Neskôr vysvitlo, že tým myslel iba stavbu samotnú, bez potrebného dovybavenia.

Na ministerstve školstva tak hovoria o celkových odhadovaných nákladoch na športovú časť štadióna, ktorú má zatiahnuť štát, v hodnote 68 miliónov eur. Kancelárske priestory či bytovku, ktoré Kmotrík plánuje pri štadióne, si má zaplatiť sám.

Pôvodne sa podnikateľ chystal, že aj štadión zaplatí sám, neskôr mu vláda sľúbila pomôcť sumou 27,2 milióna eur. Premiér pristúpil na preplatenie celej arény po tom, ako mu podnikateľ povedal, že na to jednoducho nemá.

Bude to predvolebný štadión

Keď už má štadión platiť štát, nemal by len tak prebrať predstavu súkromníka, myslia si architekti. Hovoria, že daňoví poplatníci takto nikdy nebudú vedieť, či sme peniaze nemohli použiť lepšie a mať za ne lepší, krajší či funkčnejší štadión. Pri takýchto stavbách aj zákon žiada vypísať súťaž návrhov.

Kmotríkov projekt nakreslil bez súťaže jeho kamarát a architekt Karol Kállay. V súťaži však vraj stavbári ešte môžu niektoré technické detaily na projekte meniť, keby sa štátu ten nakreslený nepozdával do detailov.

Dnes na DennikE.sk

Minúta po minúte

Zdieľať

Očakávané udalosti:

  • vláda rokuje v Kežmarku, dá peniaze na sanáciu Spišského hradu
  • voľba člena súdnej rady
  • rokuje parlament
  • na Bôriku bude verejné vypočutie kandidátov na šéfa whistleblowerského úradu
  • správkyňa konkurznej podstaty Potravín Kačka s tajomníkom ministerstva práce o dávkach z garančného poistenia prepusteným zamestnancom
  • sledujeme vývoj okolo brexitu po zamietnutí zrýchleného prerokovania zákona, Únia bude rokovať o ďalšom presunutí termínu
  • Európsky parlament hlasuje o svojom postoji k návrhu rozpočtu
Zdieľať

Vláda rozdelila pre okres Sobrance viac ako 1,42 milióna eur. Pôvodne plánovanú sumu jeden milión eur počas rokovania zvýšili. Uvoľniť ich majú byť do 30. novembra. Zvýšená suma je určená na riešenie vodovodov a kanalizácie. (tasr)

Zdieľať

Parlament nezvolil druhého kandidáta na člena Regulačnej rady Úradu pre reguláciu sieťových odvetví. Jedinou kandidátkou na tento post je zatiaľ Sylvia Beňová, ktorú zvolil parlament minulý týždeň. Bude sa konať opakovaná voľba.

O post sa uchádzali okrem Beňovej Slavomír Brudňák, Miroslav Čelinský, Jozef Ďuratný a Vladimír Sirotka. Parlament musel voliť nového člena rady preto, lebo doterajšiemu členovi Jánovi Horkovičovi vypršalo šesťročné funkčné obdobie 4. septembra tohto roka. (tasr)

Zdieľať

Berlín schválil strop výšky nájomného na najbližších päť rokov pre 1,5 milióna bytov postavených pred rokom 2014. Zmrazenie musí ešte potvrdiť regionálny zákonodarný zbor. Vedenie Berlína reagovalo na prudký rast nákladov na bývanie, rozhodnutie kritizuje opozícia aj podnikatelia. (dpa, čtk)

Zdieľať

Michalovce dostanú od štátu 2,2 milióna eur na modernizáciu športovej infraštruktúry. Rozhodla o tom vláda na výjazdovom rokovaní v Sobranciach.

Väčšina prostriedkov dotácie má ísť na modernizáciu mestskej plavárne, jej stavby i techniky (2 145 000 eur).

Menšie sumy na úpravy šatní mládeže, nachádzajúce sa pod východnou tribúnou futbalového štadióna MFK Zemplín Michalovce (30 000 eur), a na vybavenie telocvične pre džudistický klub ŠK Zemplín Michalovce (25 000 eur).

Mesto má k financovaniu odhadovaných nákladov rekonštrukcií vo výške 2 555 000 eur prispieť sumou 355 000 eur. (tasr)

Zdieľať

SaS kritizuje zákon o verejnom obstarávaní od SNS. Jana Cigániková tvrdí, že vláda sa ním pripravuje na „bezbrehé kradnutie vo veľkom“.

Stavebné zákazky do troch miliónov eur sa budú riadiť pravidlami zákaziek s nízkou hodnotou a nebudú sa tak musieť zverejniť ani na nástenku.

Cigániková kritizuje aj to, že z návrhu vyplýva, že zmluvu bude možné uzatvoriť s jedným z prvých troch uchádzačov, ak bude ponuka maximálne o 20 percent vyššia ako najnižšia ponuka.

„Táto situácia je o to nebezpečnejšia, že sa na to využívajú informácie, ako sa chce vraj pomôcť internátom a nemocniciam,“ uviedla poslankyňa. Nepáči sa jej ani to, že SNS tento návrh prekladá tesne pre voľbami.

„Chcem podporiť výzvu šéfa Úradu pre verejné obstarávanie, aby prezidentka nepodpísala tento zákon,“ povedala Cigániková.

Z návrhu zákona o verejnom obstarávaní má byť zriaďovateľom umožnené ísť do výberového konania s tým, že oslovia tri firmy, a zvýšiť sa má aj celková suma obstarávania. (tasr)

Zdieľať

Personálny šéf VW: Za opatrenia ako rekreačné poukazy by sme uvítali ústupky

Sebastian Krapoth. Foto N – Vladimír Šimíček
Sebastian Krapoth. Foto N – Vladimír Šimíček

Dobre meno bratislavského Volkswagenu štrajkom spred dvoch rokov utrpelo, hovorí súčasný personálny šéf fabriky. „V koncerne to vôbec nezapôsobilo dobre,“ vysvetľuje v rozhovore člen predstavenstva firmy Sebastian Krapoth.

Zdieľať

Hasbro znížilo v 3. kvartáli čistý zisk medziročne o pätinu na 213 miliónov dolárov. Hlavným dôvodom sú vyššie náklady súvisiace s hrozbou ciel na dovoz hračiek z Číny. Výsledok zaostal za odhadmi analytikov, akcie firmy stratili 7 %.

Možnosť, že sa na hračky z Číny budú vzťahovať clá, zvyšuje výdavky na prepravu a skladovanie, uvádza Reuters.

Hasbro bojuje aj so slabým dopytom po klasických hračkách a stolných hrách. Zákazníci čoraz viac uprednostňujú videohry a počítačové hry.

Tržby firmy síce mierne stúpli na 1,6 miliardy dolárov, no zaostali za očakávaniami analytikov.

Hasbro je druhým najväčším výrobcom hračiek v Spojených štátoch po firme Mattel.

Zdieľať

Stredisko pre ľudské práva vidí diskrimináciu v novele Zákonníka práce od SNS, ktorá zavádza päťtýždňovú dovolenku pre rodičov mladších ako 33 rokov. Podľa strediska zmena znevýhodňuje zamestnancov, ktorí sa o deti nestarajú.

Novelu už schválil parlament.

Stredisko upozornilo aj na to, že nárok na dovolenku vychádza práve z potreby zamestnanca na zotavenie sa po práci a nie je v priamom súvise s aktívnym výkonom rodičovstva a starostlivosti o deti. Zákonník práce navyše odkazuje na podporu rodičovstva v iných ustanoveniach.

„Materstvo, rodičovstvo a starostlivosť o dieťa sa neobmedzuje iba na obdobie narodenia dieťaťa a jeho predškolského veku,“ upozornilo stredisko s tým, že rodinná politika sa dá presadzovať aj iným, nie diskriminačným spôsobom, napríklad posilňovaním konceptu zosúladenia rodinného a pracovného života, tzv. work-lifebalance. (tasr)

Zdieľať

Miroslav Beblavý hovorí, že Penta a Smer sú v zdravotníctve jedna skupina, v ktorej sa len striedajú ľudia. Ukazuje to na príklade Moniky Pažinkovej a Viliama Čisláka.

Tá bola podľa neho najskôr radová lekárka v Královskom Chlmci. Za prvej vlády Smeru ju vybrali za riaditeľku Fakultnej nemocnice v Prešove. V druhej vláde Roberta Fica bola šéfkou Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Musela však odísť. Po odchode začala vlani pracovať pre ProCare, kde vedie sieť polikliník. S informáciou prišiel košický Korzár.

Podobne fungoval aj bývalý minister Viliam Čislák, ktorý keď skončil ako minister, nastúpil do ProCare a teraz opäť robí pre štát.

ProCare reaguje, že si Pažinkovú vybrala, lebo v minulosti pôsobila ako riaditeľka veľkej fakultnej nemocnice a dobre pozná problematiku medicínskej prevádzky zdravotníckeho zariadenia.

„Absolútne preto nerozumieme opakovaným snahám menovaného poslanca a jeho strany o sústavné spochybňovanie a až kriminalizáciu našej spoločnosti, respektíve dehonestáciu kolektívneho snaženia všetkých našich zdravotníkov a kolegov z administratívy.“

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať