Denník N

Aj štátna nemocnica môže mať izby ako v hoteli a s toaletami, ktoré nie sú na chodbe. Banská Bystrica predbehne Bratislavu

Rooseveltova nemocnica pri výstavbe v roku 1970, teraz v ošarpanom stave a zatiaľ len približná vizualizácia výstavby nového areálu. Foto – archív TASR, N a FNsP F. D. Roosevelta
Rooseveltova nemocnica pri výstavbe v roku 1970, teraz v ošarpanom stave a zatiaľ len približná vizualizácia výstavby nového areálu. Foto – archív TASR, N a FNsP F. D. Roosevelta

Najväčšie riziko dostavby novej Rooseveltovej nemocnice je na úplnom začiatku a tým je verejné obstarávanie. V Banskej Bystrici budú stavať novú nemocnicu, kým stará v susedstve bude v plnej prevádzke.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ešte v máji tohto roku v banskobystrickej nemocnici F. D. Roosevelta nemohli čakať ani euro z plánu obnovy. Plán vtedy znel, že štát postaví z vyše polmilardového balíka bratislavskú nemocnicu Rázsochy a novú nemocnicu v Martine.

Zrazu je všetko inak. Rázsochy vybudovať nestihnú a Banskej Bystrici pomohlo, že pracovali na projekte. Teraz získali stovky miliónov eur a majú stavať skôr ako v Bratislave.

Ešte v apríli vtedajší premiér Eduard Heger tvrdil aj napriek pochybnostiam odborníkov, že hrubú stavbu Rázsoch stihnú postaviť. O niekoľko týždňov neskôr už mal časové problémy aj Martin – s verejným obstarávaním, do ktorého sa nikto neprihlásil.

V júni sa všetko zmenilo a nový premiér Ľudovít Ódor ohlásil, že Slovensko bude mať z plánu obnovy dve nové hrubé stavby nemocníc. Z projektu kompletne vybavenej martinskej nemocnice zostala hrubá stavba a pribudla ďalšia – Rooseveltova nemocnica. Ako povedala nedávno vicepremiérka Lívia Vašáková, šťastie praje pripraveným.

Najprv nová nemocnica za plnej prevádzky, až potom búranie starej

„Časť nemocnice sa bude búrať a časť stavať,“ vysvetľuje minister zdravotníctva Michal Palkovič, ako budú budovať novú nemocnicu v Banskej Bystrici. A treba dodať, že za plnej prevádzky.

Ak pôjde všetko podľa plánu, prvé búracie práce by sa mali začať v máji budúceho roku a stavať by mali začať v decembri toho istého roku.

Podľa zverejnených vizualizácií zbúrajú väčšiu časť nemocničného areálu, vrátane dvoch monoblokov lôžkovej časti v tvare písmena H a administratívnej budovy.

Areál nemocnice potrebuje zásadné zmeny. Na mnohých miestach by sa hodil nápis Pozor, padá omietka.

Vizualizácie: Hore je dnešná podoba nemocnice (žltou vyznačené, čo zbúrajú), dole nová nemocnica (modré časti postavia)

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Plán obnovy EÚ

    Reforma nemocníc

    Zdravotníctvo

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie