Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Odborníčka na zdravotníctvo Siete: Najlepšie zmeny doniesol Smer a Uhliarik

Lucia Copáková (34) sa narodila v Michalovciach. Od roku 2010 je primárkou Oddelenia lekárskej genetiky v Národnom onkologickom ústave, je klinická genetička. Je členkou SLS (Slovenskej lekárskej spoločnosti), SSLG (Slovenskej spoločnosti lekárskej genetiky), EHA (Európskej hematologickej asociácie) a Lysk (Lymfómovej skupiny Slovenska). Vyštudovala Slovenskú zdravotnícku univerzitu v Bratislave a Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič
Lucia Copáková (34) sa narodila v Michalovciach. Od roku 2010 je primárkou Oddelenia lekárskej genetiky v Národnom onkologickom ústave, je klinická genetička. Je členkou SLS (Slovenskej lekárskej spoločnosti), SSLG (Slovenskej spoločnosti lekárskej genetiky), EHA (Európskej hematologickej asociácie) a Lysk (Lymfómovej skupiny Slovenska). Vyštudovala Slovenskú zdravotnícku univerzitu v Bratislave a Lekársku fakultu Univerzity Komenského v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič

Odborníčka na zdravotníctvo strany Sieť Lucia Copáková pracuje ako primárka Oddelenia lekárskej genetiky v Národnom onkologickom ústave a na kandidátke dostala 17. miesto.

Prečo vstupujete do politiky?

Je to moje osobné rozhodnutie. Vyplynulo z mojej skúsenosti ako pacienta a ako príbuzného pacienta. Vtedy som si uvedomila, že sú tam veľké nedostatky.

Ako ten vstup do politiky prebiehal?

Pramenilo to z rozhovorov s Andrejom Hrnčiarom, ktorý je môj veľmi dobrý známy. Keď sme sa bavili, čo potrebuje zdravotníctvo, ponúkol mi, či by som ho nechcela aktívne meniť a manažovať. V prvom momente som uvažovala skôr nie ako áno.

Odkedy ste členkou Siete?

Od jesene.

Koho ste volili v posledných voľbách?

Nevolila som. Bola som sklamaná.

A voľby predtým?

To by som si nechala pre seba.

Kedy vám Andrej Hrnčiar prvýkrát ponúkol, aby ste išli do politiky?

Presný termín vám nepoviem. Aktívnejšie sme sa o tom začali baviť pred pol rokom. Najprv som o tom neuvažovala, ale problémy mojej dcéry ma presvedčili a na konci roka som sa rozhodla vstúpiť do politiky.

Čo sa jej stalo?

Vyšetrenie, na ktoré sme čakali, sa mohlo oddialiť. A aj keď sa tak nestalo, uistilo ma to, že bežný pacient je na chvoste záujmu a štandardná starostlivosť nie je na takej úrovni, na akú by mal mať nárok podľa zdravotných odvodov. Dnes je obrovským problémom, že pacient čaká na akýkoľvek výkon – či je to vyšetrenie, alebo zákrok. Nemáme transparentný systém čakacích listín a nevieme si odkontrolovať poradovníky v jednotlivých zariadeniach. Chýba elektronizácia, transparentné zverejňovanie čakacích listín, chýba tlak na kvalitu poskytovanej zdravotnej starostlivosti.

Skúšali ste nejaké zmeny v zdravotníctve robiť aj zvnútra, ako lekárka a primárka?

Ako primárka som zaviedla pravidelné externé kontroly kvality. To bola asi prvá moja kľúčová zmena. Vytvorili sme aj elektronický systém, ktorý funguje tak, že si niektorí lekári vedia pozrieť správy. Ale to nestačí na lokálnej úrovni a treba to urobiť systémovo. Na to jeden primár či riaditeľ nemocnice nestačí.

Prečo ste išli na medicínu? Rozhodlo to, že ste z lekárskej rodiny?

Moje rozhodnutie bolo asi geneticky dané. Od dvoch rokov som chcela byť lekárka. Ale otec bol proti. Musela som s ním vybojovať vnútorný boj, že aj keď som žena a je to veľmi ťažké povolanie, som o tom presvedčená a neviem si predstaviť nič iné. Takže medicína bola pre mňa životná úloha. Nikdy som to neoľutovala.

Prečo bol proti?

Systém podľa neho neposkytuje opory pre zdravotníkov. Vnímal to tak, že žena má byť matkou, čo je ťažké, keď má nočné služby, ide z dennej do nočnej a zas do dennej. Trpí tým rodinný život. Obaja rodičia boli lekári a poznali to veľmi dobre. Keď mali naraz nočné služby, mala ma na starosti stará mama. Takže je veľmi ťažké skĺbiť prácu a rodinu a otec vedel, že tam môže vzniknúť dilema.

Máte malé dieťa a ste tiež na pol úväzku primárkou. Dá sa to stíhať?

Vďaka podpore partnera som mohla skĺbiť, že som pracujúcou ženou – mám polovičný úväzok, aby moje oddelenie fungovalo. Ale nehovorím, že to bolo ľahké. Sama si kladiem otázku, či by nebolo lepšie, keby som bola klasická matka na materskej dovolenke. Ale sú krajiny, kde ženy odchádzajú z materskej po troch mesiacoch. O dcéru je dobre postarané a môj partner je úžasný otec, ktorý na seba prevzal túto úlohu. Môj polovičný úväzok mi zároveň dovoľuje, aby som stíhala aj materské aktivity.

Koľko rokov má vaša dcéra?

Má 15 mesiacov.

Odkedy ste neboli stále s ňou?

Ja som na materskej nebola vôbec, odrodila som na dovolenke a pracovala som stále.

Prečo?

Hovorím, že mám dve deti, jedno vlastné biologické a druhé je oddelenie, ktoré vediem. Do pozície primárky som prišla veľmi mladá a bolo pre mňa veľmi dôležité, aby som nesklamala dôveru, ktorú som dostala. Osobná motivácia bola veľmi silná a nevedela som preskočiť dva či tri roky, ktoré by som bola doma a to oddelenie by stratilo kontinuitu alebo primára, ktorý to mal veľmi dobre zavedené, v tomto prípade mňa.

Národný onkologický ústav, kde pracujete, sa dostal do médií, lebo sa tam kradli lieky. Ako ste to vnímali?

Je to veľmi citlivá téma. Musím vyzdvihnúť prístup nášho riaditeľa. Celú kauzu začal riešiť hneď, ako sa o nej dozvedel. Zároveň však akékoľvek podrobnosti o prípade majú informačné embargo, aby nedošlo k mareniu vyšetrovania.

Keby sa Sieť dostala do vlády a dostali by ste ponuku robiť ministerku zdravotníctva, odišli by ste z pozície primárky?

To je veľmi predčasná otázka. Záleží na tom, aký budeme mať mandát. Ale túto otázku som zatiaľ vôbec neriešila.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

A ak by ste boli poslankyňa, čo je vzhľadom na vaše miesto na kandidátke pravdepodobné, ostali by ste primárkou?

To je veľmi ťažká otázka. Pravdepodobne nie.

A čo povie vaše oddelenie?

Nadriadení rátajú s tým, že každý dobrý primár má svojho nástupcu, ktorý ho vie v prípade potreby nahradiť. Moje oddelenie má človeka, ktorý by ho viedol po mne.

Ako vnímate vaše 17. miesto na kandidátke?

Moja pozícia je veľmi silná. Som za ňu veľmi vďačná a myslím si, že je zvoliteľná.

Ste odborníčka na zdravotníctvo a zdravotníctvo tak dostalo 17. pozíciu. Neukazuje to, že Sieť o to zdravotníctvo až tak nestojí?

Nie. Predsedníctvo tvorí nejaká skupina ľudí, a ja nie som v predsedníctve . Títo ľudia majú prednosť na kandidátke, čo je logické.

Ani pani Zimenová ako odborníka na školstvo, ani Simona Petrík – odborníčka na sociálne veci nie sú v predsedníctve, no sú vyššie ako vy.

17. pozícia je zvoliteľná a právomoc určiť prvú desiatku patrí vedeniu strany. Ak je predo mnou Petrík či Zimenová, neznamená to, že zdravotníctvo je na chvoste alebo tretie či štvrté v poradí – neodzrkadľuje to hodnotové priority strany.

Ak by bola Sieť vo vláde, chcela by ministerstvo zdravotníctva?

Toto politické rozhodnutie je na vedení strany a je to otázka na predsedu strany pána Procházku.

Ak by vám to ponúkol, prijali by ste to?

To je predčasné, záleží aj na tom, aký by bol mandát. Ale je to pravdepodobné.

Ako odborníčku na zdravotníctvo vás predstavili v polovici januára, čo je neskôr ako pri iných odborníkoch. Nebude to vo voľbách nevýhoda?

Nemyslím si. Ľudia si dojem o človeku urobia podľa prvých desiatich minút alebo ak súhlasia s hlavnými bodmi jeho programu. A to nesúvisí s tým, ako dlho to presadzoval. Ak bežného voliča osloví systém a programové naladenie pre zdravotníctvo, ktoré teraz krátko pred voľbami predstavujeme, nebude zohrávať úlohu, či som bola vizuálne v ich pamäti pred pol rokom, rokom alebo to boli len posledné dva mesiace.

Predpokladáte, že vaši voliči si budú čítať programy strán a budú sa rozhodovať na základe toho, nie napríklad bilbordov?

Áno. Verím, že ak má niekto záujem voliť stranu, tak si v prvom rade pozrie programové nastavenie a či sa s tým stotožňuje.

Sieť nie je veľmi výrazná v tom, že by prinášala systémové zmeny v zdravotníctve. Jediný, kto sa venoval zdravotníctvu, bol Miroslav Beblavý – aj to išlo o témy korupcie. Venuje sa Sieť zdravotníctvu dosť?

Áno. Aj keď to doteraz neprezentovala tak výrazne. V programe však vidno, že zdravotníctvo je kľúčovou témou. Sú tam viaceré reformy, ktoré pomôžu, ak sa aplikujú do praxe.

Keď hovoríte, že Sieť robí dosť, čo okrem káuz, na ktoré ukázal Miroslav Beblavý, Sieť v zdravotníctve priniesla?

Okrem toho, čo urobil Beblavý v rámci kauzy Forai a Všeobecná zdravotná poisťovňa?

Myslím systematické zmeny v zdravotníctve.

To je to, čo budeme môcť robiť, ak dostaneme mandát. O tom, čo Sieť urobila pre zdravotníctvo, budeme môcť hovoriť po prvých sto dňoch, prvých dvoch rokoch a na konci volebného obdobia. A bude o tom hovoriť aj náš program.

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Sieť už predstavila zmeny v iných oblastiach – napríklad rodičovské konto. Ale k zdravotníctvu okrem korupčných káuz nič. 

Už len samotné poukázanie na kauzy je dôkazom, že Sieť sa na ne poukazovať nebojí, čo súvisí s hlavným bodom jej volebného programu – s hmotnou zodpovednosťou politikov a zákazom schránkových firiem.

Ak by ste bola ministerka zdravotníctva, čo by ste urobili ako prvé?

Čo sa dá urobiť v prvých sto dňoch, je zavedenie hmotnej zodpovednosti a zrušenie schránkových firiem.

Ako by to vyzeralo? Ak by riaditeľ nakúpil predražený prístroj, išiel by do väzenia?

Je tam občiansko-právna zodpovednosť a ručil by svojím majetkom.

A našli by ste potom vôbec človeka, ktorý by išiel riadiť nemocnicu?

Som o tom presvedčená. Dnes sa, bohužiaľ, pozerá na zdravotníkov a manažérov tak, že každý je skorumpovaný a každý hľadá spôsob, ako neefektívne naložiť s prostriedkami, ak to mám slušne povedať. Ale myslím si, že to je hádzanie všetkých do jedného vreca. Stále sa nájde veľa dobrých manažérov, ktorí nebudú mať problém stotožniť sa s hmotnou zodpovednosťou.

Ponúkli vám niekedy úplatok?

Nie.

Dali ste niekedy lekárovi úplatok?

Nie.

Nestretli ste sa teda vôbec s úplatkami?

Nie.

Čím to je, že sa stále hovorí, že v zdravotníctve je úplatkárstvo?

Nielen, že sa o tom hovorí, sú tu aj medializované kauzy, napríklad známy kardiológ. Verejnosť o tom vie. Bohužiaľ, pacient má pocit, že systém tu nie je pre neho a že nedostane ani základnú starostlivosť bez toho, aby dal dar či nejakú platbu. Je to sčasti aj prežitok a zdedenie fungovania systému z komunizmu. V programe pre zdravotníctvo máme, že pacient má vedieť, na čo má nárok. Aby bol určený štandard bezplatnej zdravotnej starostlivosti.

Takže by mala byť určená bezplatná minimálna časť, a ak by chcel pacient niečo lepšie, doplatil by si to?

To je hlbšia otázka. Základná otázka štandardu a nadštandardu je veľmi komplikovaná a treba na ňu viac analýz. Predtým, než sa zavedú poplatky, je dôležité zmapovať, aký dosah by to malo na nízkopríjmové skupiny a celkovo na obyvateľstvo. Ale všetci sme prišli na to, že zdravotníctvo nie je bezplatné. Hovoria o tom štatistiky, ktoré ukazujú, že neformálne platby od pacientov do zdravotníctva sú omnoho vyššie, ako by bola určitá forma spoluúčasti s ochrannými stropmi.

Súhlasíte s poplatkami za nadštandard? Že by sa definoval základný balík, a všetko navyše by bolo spoplatnené?

Som za to, aby bol definovaný štandard, ktorý je bezplatný.

Čo by mal byť nadštandard?

To je otázkou viacerých vecí. Dlho sa hovorí o štandarde, ale nik neprišiel a nepovedal, čo je štandard, a kým to nik nepovedal, je ťažké hovoriť o tom, čo je nadštandard.

Čo je teda podľa vás štandard?

Záleží na tom, o aký typ výkonu ide.

Vezmime si modelový príklad – čo tak pôrod?

To už zachádzame do kompletných riešení. Je dôležité vyhodnotiť, koľko pôrodov je bez komplikácií, koľko s komplikáciami, čo sa ráta za štandardné vyšetrenie – či len nekomplikovaný pôrod alebo aj s komplikáciami. Nepoviem vám teraz, čo z toho by mal byť štandard.

Ktorá reforma zdravotníctva bola doteraz najlepšia?

Za veľmi dobré považujem referencovanie cien liekov a parameter chorobnosti, podľa ktorého sa prerozdeľujú peniaze do poisťovní, vďaka čomu sa naozaj začala súťaž o pacienta. A vzhľadom na to, že chýba generačná výmena u pediatrov a všeobecných lekárov, tak vyzdvihujem rezidenčný program, teda výchovu a motiváciu nových lekárov, aby sa sústredili aj na tieto menej atraktívne špecializácie.

Takže u vás vyhráva 2:1 Zuzana Zvolenská a potom nasleduje Ivan Uhliarik.

Nikdy som si to nepremietala na to, kto bol vtedy ministrom.

Chválite dve ich reformy, vedie teda Smer zdravotníctvo dobre?

Tieto dve čiastkové zmeny neurobili ochranný film nad tým, ako zdravotníctvo dnes vyzerá. Nie je to o tom, že chválim zmeny, ktoré zhodou okolností prišli počas vlády Smeru. Ale tieto zmeny vidno, a to v dobrom zmysle. Zdravotníctvo nemá byť politickou témou, je to nadpolitická vec. Je mi jedno, za akej vlády prišla pozitívna zmena, ak urobila posun v zdravotníctve. Veľkým problémom je, že starostlivosť na to, aké vysoké máme odvody, nie je taká kvalitná, čo ukazuje aj OECD. V zdravotníctve je 800 miliónov eur vata. Vznikla na základe neefektívneho využívania prostriedkov z verejného zdravotníctva.

Kde končí?

To je vata, ktorá zrejme odchádza do schránkových firiem a sú to neefektívne nákupy, na ktoré poukázali aj Transparency International alebo iné organizácie. V zdravotníctve sa nehospodári efektívne.

Mnohí hovoria, že jedným z tých, ktorí odoberajú peniaze zo systému, je Penta. Ako ju vnímate?

Otázka Penty je veľmi problematická. Spôsob, ako vnikla do zdravotníctva, je legitímny a legálny a biznisovo to urobili veľmi dobre. Nevýhodou je, že na slovenskom trhu nie sú ďalší súkromní podnikatelia, ktorí by vytvárali konkurenčné prostredie. To by viedlo k lepším podmienkam pre pacienta. Tu sa bavíme takmer o monopole, ktorý nikdy nie je úplne dobrý.

Keby ste boli ministerka zdravotníctva, obmedzovali by ste Pentu v zdravotníctve?

Na reguláciu je tu protimonopolný úrad a záleží na tom, ako nastavíte podmienky. Skôr si myslím, že treba nastaviť trh na vstup ďalších investorov, čo môže viesť k zdravej konkurencii.

Napríklad médiá majú obmedzenie, takzvané krížové vlastníctvo. Nebolo by to dobré aj v zdravotníctve? Aby napríklad poisťovňu a nemocnicu nemohla vlastniť jedna firma?

Je to na medzirezortnú debatu s viacerými odborníkmi.

Je dobré, že Penta investuje do zdravotníctva?

Pozitívne je, že, sieť nemocníc Penty je v kladných číslach. Vidieť, ako môže vyzerať hospodárenie pri pozitívnych motiváciách. Vidieť, že hmotná zodpovednosť a určitá hrozba sankcií môže viesť k zmenám vo formách hospodárenia a k efektívnemu využívaniu zdrojov.

Ak by ste boli ministerka, je dôležité vedieť, či súhlasíte s tým, ako podniká Penta v zdravotníctve.

Neriešim Pentu ako jediný subjekt a nie som v pozícii, aby som vyslovila nejaký ortieľ. Ak Penta robí veci, ktoré sú v súlade so zákonom, tak nemôžem povedať, že je zlá a nemá tu čo robiť. Otázne sú iné veci a kauzy, o ktorých sa hovorí, ale nie sú došetrené.

Váš stranícky kolega, Miroslav Beblavý, Pentu v zdravotníctve kritizuje.

On má na to svoj názor. To, že ja sa jednoznačne nevyhraňujem voči Pente, neznamená, že jeho názor je zlý.

Ak by ste hľadali ľudí na ministerstvo alebo do štátnej poisťovne, bol by problém, ak by robili pre Pentu?

V prvom rade ma zaujímajú profesionálne a osobnostné kvality, a aby u nich nebola výrazná náklonnosť pre určitú stranu či skupinu alebo iné prepletenie.

Ak by niekto robil v Pente, ale mal by výsledky, tak to nie je pre vás problém menovať ho do funkcie?

Myslím, že som na to už odpovedala.

Mnohí komentátori spájajú aj Radoslava Procházku s Pentou, najmä vzhľadom na to, že ich zastupoval. Keď ste sa rozhodovali, či vstúpiť do Siete, zavážilo aj toto?

Nie. On zastupoval Pentu ako právnik v ústavných veciach, čo mu nik nezazlieva. Zastupoval ich, lebo boli porušené ich práva. Nemám s tým problém.

Kritizujú ho aj pre nejasné financovanie prezidentskej kampane. To zohrávalo nejakú úlohu pri rozhodovaní, či do strany vstúpite?

Nie. V tejto veci oceňujem jeho úprimnú ľútosť, čo urobil niekoľkokrát a verejne. On sám po tejto skúsenosti rieši mnohé veci s oveľa väčšou pokorou a bolo to preňho veľkým poučením.

Aký je Radoslav Procházka človek?

Je veľmi sympatický a má silné hodnotové zakorenenie. Je to človek, ktorý tomu, čo presadzuje, verí.

Ide do zdravotníctva dosť peňazí?

Podľa analýz áno. Peniaze, ktoré tam idú, však nezodpovedajú adekvátnej starostlivosti.

Sestry sú vo výpovediach. Čo si o tom myslíte? Zvýšili by ste im platy?

Problém sestier je dlhodobý. Je to zlyhanie súčasnej vlády. Sestry ako súčasť výkonného zdravotníckeho personálu, ktorý je potrebný a je aj podľa OECD poddimenzovaný, majú právo žiadať adekvátne ohodnotenie. Na druhej strane, peniaze na to v rozpočte nie sú. V zdravotníctve treba nájsť peniaze aj zrušením tunelovania, zákazom schránkových firiem, obohacovania oligarchov, a treba ich nasmerovať tam, kde sú potrebné. To sú aj platy sestier. Ale to je otázka, ktorá sa nedá vyriešiť počas nasledujúcich sto dní. Je to otázka, ktorá môže byť vyriešená po systémových reformách.

Sestry by si na vyššie platy museli počkať, kým sa peniaze v systéme nájdu?

Sestry by museli počkať. Treba však dať už dnes sestrám garanciu a zaviazať sa, že vyššie platy budú. Ale vieme, že ak neurobíme zmeny, peniaze v systéme nebudú.

A ak by sa vám nepodarilo dostať peniaze zo systému?

To nie je možné. Pokiaľ by sa urobili systémové reformy, nie je to možné, že by sa peniaze nenašli.

Ako by ste zabránili tunelovaniu?

To je presné technické nastavenie – tak, ako vyzerá zákon o hmotnej zodpovednosti a zákon o zákaze schránkových firiem.

To by stačilo?

To je absolútne postačujúce. Ak sa tieto dve zmeny urobia dobre, systém sa bude postupne ozdravovať a peniaze sa tam objavia.

Ktorý minister zdravotníctva bol podľa vás najlepší?

Najväčšie zmeny urobil Rudolf Zajac. Ale neviem povedať, kto bol najlepší minister.

Pri Zajacovi bola najkontroverznejšia zmena zavedenie 20- a 50-korunáčok. Podporujete poplatky za návštevu u lekára?

Nie. Treba zohľadniť, aké vplyvy to bude mať na starostlivosť. Teraz riešime poplatky za prednostné vyšetrenie. U nás v programe to rieši otázka priamych čakacích lehôt.

20- a 50-korunáčky sa výkonov, na ktoré sú čakačky, vôbec netýkali.

Čakacie lehoty máte aj v čakárni. Pacient čaká aj pol dňa. Treba ich definovať na všetky typy výkonov.

Ako by to vyzeralo? Človek by nečakal v čakárni, ale na internete by sa objednal?

Napríklad. Zverejnený poradovník či čakacia listina by ukázali, kedy sa má dostaviť.

Máme veľmi starých lekárov. Viete si predstaviť, že by sa to napríklad počas dvoch rokov dalo zrealizovať?

Lekárovi, ktorý sa nevie zapojiť do elektronizácie, pretože ešte ťuká na stroji a nevie používať počítač, treba dať nejakú podporu – asistenta alebo vyčleniť peniaze z eurofondov alebo tam zaučiť mladého lekára, ktorý by to zvládol.

Máme staré nemocnice, väčšina z nich je v zlom stave. Čo by ste urobili, aby sa to zlepšilo?

Investičná medzera tam je. Mnohé analýzy hovoria, že obnova nemocníc môže byť drahšia a nákladnejšia ako výstavba nových. Je to otázka aj na možnosti eurofondov.

Ak by eurofondy na to nešli, z čoho by sa to malo zaplatiť?

Ak nebude fungovať spolupráca s ministrom financií a predsedom vlády, je veľmi ťažké odpovedať z mojej pozície.

Nebolo by riešením, že by sa zrušili niektoré nemocnice?

Treba sa pozrieť, koľko je postelí pre akútnych a koľko pre chronických pacientov. Treba presne definovať minimálnu sieť. Táto otázka sa musí opäť otvoriť a nanovo na ňu treba odpovedať. Keď budeme mať dáta, môžeme povedať, ktoré nemocnice sú navyše.

Je nemocníc priveľa?

Nemám dáta o tom, koľko ich je, neviem vám teraz odpovedať.

Dnes na DennikE.sk

Zdieľať

Odvolaný šéf ŽSR: Odnášam si dobrý pocit, žiadne zbohatnutie ani kšefty

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Juraja Tkáča v októbri odvolal minister dopravy Árpád Érsek z pozície šéfa ŽSR bez riadneho vysvetlenia. Dôvody si nevie vysvetliť ani sám Tkáč. „To, čo sa udialo, je pre mňa celkom málo pochopiteľné,“ vysvetľuje Tkáč v rozhovore.

Minúta po minúte

Zdieľať

Podcast z diskusie Denníka N o ľuďoch bez domova. Diskutovala riaditeľka OZ Vagus Alexandra Kárová, odborník z bratislavského magistrátu Martin Freund a Ján Dráb, spoluautor novej analýzy o bezdomovectve.

Diskusiu moderovala novinárka Denníka N Lucia Osvaldová. Diskusiu si môžete vypočuť tu.

Jedno euro investované do práce s ľuďmi bez domova vie ušetriť verejným financiám až 12 eur a to najmä v prípade zdravotnej prevencie a intervencie u mladých ľudí. Aj keď náklady spojené so životom bez domova predstavujú rádovo tisíce eur ročne, pre štát sú takmer neviditeľné, lebo ich znášajú rôzne inštitúcie verejnej správy. Celá nová štúdia o bezdomovectve tu.

Novinka: Spúšťame nové podcasty. Na ich odber sa môžete prihlásiť tu:

Zdieľať

Trump opäť kritizoval obchodnú politiku EÚ. Počas prejavu v Hospodárskom klube v New Yorku hovoril o „hrozných“ obchodných bariérach v EÚ, ktoré sú podľa neho v mnohých smeroch horšie ako v prípade Číny. (čtk)

Zdieľať

O online nákupoch budú daniari vedieť viac, môžu odhaliť podvody s DPH

Banky a platobné služby ako PayPal či Amazon Payment budú musieť po roku 2024 daniarom poskytovať dáta o platbách v e-commerce s DPH. V únii by sa tak malo predchádzať online daňovým podvodom.

Rada Európskej únie sa predbežne dohodla na nových pravidlách výmeny údajov o platbách DPH koncom minulého týždňa, čaká ich už len formálne prijatie.

„Vlani vlády EU prišli na online podvodoch s DPH v príjmoch o päť miliárd eur,“ povedal európsky komisár pre dane Pierre Moscovicsi počas ministerských debát.

 • Nové pravidlá majú uľahčiť odhaľovanie daňových podvodov pri cezhraničných transakciách elektronického obchodu.
 • Umožnia členským štátom harmonizovaným spôsobom zhromažďovať záznamy, ktoré v elektronickej podobe sprístupňujú poskytovatelia platobných služieb, napríklad banky.
 • Vznikne nový centrálny elektronický systém na uchovávanie informácií o platbách a na ďalšie spracúvanie v boji proti podvodom.

Poskytovatelia platobných služieb sú podľa fínskeho ministra financií Mika Lintilä kľúčovým článkom reťazca online nákupov. „So svojimi informáciami môžu pomáhať vnútroštátnym daňovým orgánom odhaľovať podvody v oblasti DPH a bojovať proti nim,“ hovorí. Keď sa zjednotí zhromažďovanie týchto informácií a prístup k nim získajú členské štáty, budú efektívnejší.

Tieto novinky doplnia pravidlá pre DPH v elektronickom obchode, ktorý nadobudne účinnosť v januári 2021. Vtedy sa zavedú nové povinnosti týkajúce sa DPH pre elektronické trhoviská a zjednodušené pravidlá dodržiavania predpisov v oblasti DPH pre online podniky.

Zdieľať

Malí podnikatelia sú menší pesimisti

Nálada slovenských podnikateľov už najmenej rok a pol klesá, ukazuje prieskum na reprezentatívnej vzorke 617 podnikateľov pre ČSOB. Padá aj predpoklad objemu nových investícií, aj rozširovania podnikania, aj nových zákaziek.

Ďalšie zistenia:

 • Čím menší majú firmy či živnostníci obrat, tým sú optimistickejší.
 • Nedostatok pracovnej sily sa medzi rizikami podnikania v malých a stredných firmách dostal až na tretie miesto po vývoji ekonomického prostredia a legislatívnom vývoji.
 • Naopak, najmenší strach majú slovenské podniky z potreby technologických inovácií a obchodných vojen.

Výsledky priskumu medzi vyše 600 podnikateľmi  podľa analytika banky Mareka Gábriša kopíruje vývoj iných predstihových ukazovateľov, ktoré hovoria o postupnom spomaľovaní ekonomickej aktivity na Slovensku aj v eurozóne. Aj keď Slovensko má v európskom kontexte stále solídny rast. I keď dynamika sa viditeľne zvoľnila.

V rámci indexu klesli všetky jeho čiastkové subindexy, najvýraznejšie v oblasti očakávaného dopytu, až o 19,2 bodu. Zvýšenie dopytu očakáva 32 % zástupcov živnostníkov a malých alebo stredne veľkých firiem. Ide o zatiaľ najnižšiu zistenú hodnotu. Naopak, menší dopyt predpokladá 27% firiem.

„Najpesimistickejšie sa javia firmy s obratom nad dvestotisíc eur, kde očakáva nižší dopyt až polovica opýtaných. Z osobného kontaktu s klientmi evidujeme obavy z poklesu objednávok napríklad v sektore automotive alebo logistika, našťastie sa klientom zatiaľ darí nahrádzať výpadky v objednávkach “ hovorí Koloman Buzgó z banky.

Zdieľať

Zakladateľ Exisportu Bél sa vracia do veľkého biznisu. Bude rozdeľovať eurofondy pre startupy

Jeden zo zakladateľov Exisportu Tomáš Bél sa po čase vracia do veľkého biznisu. Firma Vision Ventures, v ktorej je spolumajiteľom, získala zákazku na správu eurofondov na financovanie startupov.

Vision Ventures má v nasledujúcich 5 rokoch investovať do perspektívnych začínajúcich firiem a projektov 22,7 milióna eur z verejných zdrojov, píše portál Index.

Rovnakú sumu majú k dispozícii aj ďalší dvaja správcovia, Limerock Advisory a Crowdberry, ktorí uspeli v tendri Slovak Investments Holdingu (SIH) zo štruktúr štátnej Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.

Do súťaže o rozdeľovanie celkovo 68 miliónov eur pre startupy sa zapojilo 9 záujemcov. Neuspeli v nej zabehnuté investičné firmy, ako sú Neulogy Ventures, IPM či Wood & Company.

Námietky voči víťazovi:

Neulogy Ventures upozorňovala na potenciálny konflikt záujmov Gabriela Horvátha, jedného zo zakladateľov Vision Ventures, keďže v minulosti pracoval pre SIH, a tak mohol mať prístup k informáciám z predchádzajúcich startupových eurofondov.

Úrad pre verejné obstarávanie námietku neuznal a výsledky tendra potvrdil.

Niektorí neúspešní uchádzači spochybňovali kredibilitu Béla. Pod jeho vedením Exisport spadol v roku 2013 do reštrukturalizácie po problémovej expanzii v Poľsku.

Vision Ventures plánujú oznámiť prvé investície nového investičného fondu do konca tohto roka.

Zdieľať

Babišovi schválila Únia výnimku, Česko bude pri veľkých platbách vyberať DPH až na konci

Českému premiérovi Andrejovi Babišovi sa po päťročnom vyjednávaní podarilo v EÚ presadiť výnimku, ktorá mu má pomôcť ďalej eliminovať úniky na DPH. Česko ako jediná krajina EÚ zavedie tzv. plošnú reverse charge. Všetci platcovia DPH budú vystavovať faktúry nad 17 500 eur bez tejto dane, vyberie ju nakoniec až posledná firma v reťazci.

Zmena začne platiť po schválení príslušnej legislatívy v ČR, čo by podľa ihned.cz mohlo byť v polovici budúceho roka. Česko dostalo výnimku do roku 2022, pretože v tom čase sa v EÚ má zaviesť nový režim DPH.

Ako to má fungovať:

Systém má zabrániť karuselovým podvodom s DPH vo vysokých čiastkach. Bude sa preto týkať všetkých firiem, ak ich faktúra presiahne 17 500 eur.
V súčasnosti je platenie DPH v dodávateľskom reťazci nastavené tak, že odberateľ platí svojmu dodávateľovi cenu vrátane DPH. Dodávateľ túto daň odvádza finančnému úradu. DPH si firmy zúčtovávajú, a ak za príslušné obdobie zaplatia viac, ako prijali od svojich dodávateľov, požiadajú o tzv. vratku.

Ako sa robia podvody:

Karuselové podvody spočívajú v tom, že firma si uplatní vratku, ale sama daň neodvedie a majitelia, často nastrčené biele kone, z trhu zmiznú.
V režime reverse charge si firmy vystavujú faktúry bez DPH, takže túto daň neposielajú štátu a nemôžu si od neho pýtať vratky. DPH zaplatí vždy až posledná firma v reťazci.

V čom je český experiment nový:

 • V Česku, a podobne aj vo viacerých štátoch vrátane Slovenska, takýto systém funguje pre firmy z rezortu stavebníctva a takisto pri obchodoch s určitými komoditami, napríklad so zlatom.
 • Žiadna krajina ho však neuplatňuje vo veľkom, pretože je to v rozpore s harmonizovanými pravidlami pre DPH.
 • Babiš je presvedčený, že práve tento systém môže výrazne eliminovať karuselové podvody, a o výnimku bojoval 5 rokov.
 • Musel pritom presvedčiť každý štát Únie, pretože v oblasti daní sa Únia rozhoduje jednomyseľne.

Babiš tvrdí, že reverse charge Česku ušetrí ročne 5 mld. Kč (zhruba 200 mil. eur). Dotknúť sa má dovedna pol milióna firiem.

Oponenti tohto návrhu na druhej strane tvrdia, že pôjde o zbytočný experiment a ďalšie administratívne komplikácie pre firmy. Nižšie platby pôjdu naďalej po starom a onedlho sa systém aj tak znova zmení.

Zdieľať

Disney spustila očakávanú streamovaciu službu, do Európy príde vo veľkom až na jar

Disney spustila streamovaciu službu Disney+ s bohatým obsahom, na začiatok ju ponúka v Spojených štátoch, Kanade a Holandsku. Mesačné predplatné na americkom trhu stojí 6,99 dolára, lacnejší je len streaming videa Apple TV+.

Cieľom Disney je presvedčiť ľudí, že jej streaming nie je iba pre detského diváka, ale aj pre dospelých, píše Reuters.

Disney+ bude do konca roka dostupná len v niekoľkých krajinách, na viaceré západoeurópske trhy by mala doraziť na jar 2020.

Do piatich rokov Disney plánuje nazbierať 90 miliónov predplatiteľov, najväčšia streamovacia služba Netflix ich má v súčanosti zhruba 160 miliónov.

Čo ponúka Disney+:

 • nielen klasické rozprávky typu Popoluška či Mary Poppinsová, ale aj tituly Star Wars, Iron Man, Hulk, Toy Story, filmy s marvelovskými hrdinami či prírodopisný program National Geographic;
 • staršie filmy a seriály, ako sú napríklad Simpsonovci;
 • chýbať bude obsah, ktorý je „príliš“ pre dospelých, v ponuke napríklad nebude snímka Deadpool. Tento typ programov Disney zaraďuje pod platformu Hulu, ktorú vlastní tiež;
 • spája do jedného balíka služby Disney+, Hulu a ESPN+ (športový obsah) za zvýhodnených 12,99 dolára, samostatne by stáli o 5 dolárov viac.

Zákazníci si budú môcť uložiť heslo k Disney+ na 10 zariadeniach a súčasne sledovať program na štyroch zariadeniach, uvádza Bloomberg.

Výskumná spoločnosť MoffettNathanson odhaduje, že streaming Disney bude stratový najbližších päť rokov. V roku 2024 by mohol priniesť tržby 23 miliárd dolárov, čo bude približne polovica celkového obratu Disney.

Cenové vojny:

Disney nastupuje streamovacou službou do vlaku, v ktorom sa tiesni čoraz viac poskytovateľov video obsahu. Konkurencia sa zostruje, firmy platia za výrobu originálnych programov stále vyššie sumy.

Éru cenových vojen odštartoval v roku 2013 Netflix, ktorý preplatil HBO, aby mohol ponúknuť divákom politickú drámu House of Cards.

Konkurenti naskočili na rovnakú stratégiu, čo vyústilo do ostrých cenových súbojov. Súperi už bežne porážajú Netflix, napríklad WarnerMedia (vlastní AT&T) mu uchmatla streamovacie práva na seriál Priatelia, píšu FT.

Vedenie Netflixu tvrdí, že ceny najatraktívnejšieho obsahu stúpli za uplynulý rok o tretinu.

Koľko dávajú na streaming:

 • Netflix plánuje v tomto roku minúť na obsah 15 miliárd dolárov;
 • Disney a HBO Max (plánovaný štart na jar 2020) počítajú každá s rozpočtom na tento rok vo výške 11 miliárd dolárov;
 • Apple by mal do nedávno spustenej služby Apple TV+ investovať viac ako 6 miliárd dolárov.

Investori vítajú preteky v utrácaní peňazí. Akcie Disney sa napríklad v tomto roku vyšvihli na historické maximá, hoci jej zisky budú v najbližších rokoch pod tlakom vysokých výdavkov na streaming.

Morgan Stanley odhaduje, že počet Američanov, ktorí platia za video streamingové služby, o päť rokov stúpne na 305 miliónov zo súčasných zhruba 180 miliónov.

Koho to nakoniec vyjde draho:

Disney aj Apple tlačia ceny streamingu nadol, obe služby výrazne podliezajú Netflix. Apple TV+ je za necelých 5 dolárov mesačne. AT&T  zasa zdvojnásobuje množstvo obsahu, ktorý pripravuje pre službu HBO Max, za nezmenenú cenu 15 dolárov za mesiac.

Sú to skvelé správy pre konzumentov obsahu, no zároveň diskutabilné finančné stratégie pre jeho poskytovateľov.

„Môžeme byť svedkami multimiliardovej autonehody, financovanej americkými kapitálovými trhmi,“ varuje Claire Enders zo spoločnosti Enders Analysis.

V hollywoodskej manažérskej komunite sa už skloňuje vlna konsolidácie. Na strane kupujúcich by mali byť úspešní poskytovatelia streamingu či veľkí technologickí hráči, ako je Apple, ktorí pohltia menšie mediálne skupiny a filmové štúdiá.

„Keď sa prach usadí, na trhu môžu zostať štyria, piati veľkí hráči,“ cituje FT nemenovaného manažéra z Hollywoodu.

Zdieľať

Nemecká prokuratúra obvinila štyroch súčasných a bývalých vysokých predstaviteľov Volkswagenu z porušenia dôvery v súvislosti s neprimerane vysokými odmenami pre členov odborov.

Manažéri zodpovední za personálne záležitosti podľa obvinení neprimerane zvýšili členom vplyvnej závodnej rady mzdy a odmeny v rokoch 2011 až 2016 a spôsobili firme škodu 5,05 milióna eur.

Vyplýva to z vyhlásenia štátneho zastupiteľstva v Braunschweigu. (čtk)

Zdieľať

Chorvátsko chce zaviesť euro do začiatku roka 2024. Povedal to premiér Andrej Plenković. Za prínosy členstva v eurozóne považuje odstránenie kurzového rizika, nižšie náklady na pôžičky a silnejšiu konkurencieschopnosť ekonomiky. (čtk)

Zdieľať

Nemecký ZEW indikátor ekonomického sentimentu v novembri v porovnaní s októbrom výrazne vzrástol (o 20,7 bodu na -2,1 bodu). Naďalej však zostáva značne pod úrovňou dlhodobého priemeru (21,3 bodu), uviedla Národná banka Slovenska.

„Výrazné zlepšenie v očakávaniach finančných expertov na nasledujúcich 6 mesiacov vyplýva z ich rastúcej nádeje, že v blízkej budúcnosti sa zlepší medzinárodné ekonomické prostredie,“ uviedla NBS.

Tu sú dôvody:

 • Rastie predpoklad, že dôjde k dohode medzi Spojeným kráľovstvom a EÚ a tým k riadenému brexitu.
 • Je menej pravdepodobné ako pred niekoľkými týždňami, že USA zavedú sankčné clá na autá dovážané z EÚ.
 • Zároveň je aj väčšia nádej na obchodnú dohodu medzi USA a Čínou.

Zlepšilo sa aj hodnotenie súčasnej ekonomickej situácie (o 0,6 bodu na -24,7 bodu), keď po piatich mesiacoch vzrástlo. Napriek tomu zotrváva na jednej z najnižších úrovní za posledných takmer 9 rokov.

Zdieľať

Tesla vyrobila prvé elektromobily Model 3 vo svojom novom závode v Číne. Ide o prvú automobilovú fabriku, ktorú v krajine celú vlastní zahraničná firma. Do konca roka v nej Tesla plánuje vyrábať 1000 áut týždenne.

Spustenie výroby elektromobilov v Číne je míľnikom pre spoločnosť vedenú Elonom Muskom, píše Bloomberg.

Ide o prvú fabriku Tesly mimo Spojených štátov, zatiaľ vyrába len v malom množstve a čaká na potrebné výrobné certifikáty.

Elektrické sedany Model 3 zo závodu v Šanghaji sa majú predávať len na čínskom trhu. Cenovka sa začína pod hranicou 50-tisíc dolárov.

Musk sa spolieha na čínsky trh napriek obchodnej vojne, ktorú s krajinou vedú USA. Čína je najväčším automobilovým trhom na svete, pre odbyt Tesly je číslom dva.

Zdieľať

Dôvera investorov v ekonomiku Nemecka aj celej eurozóny v novembri výrazne vzrástla, ukázal prieskum inštitútu ZEW. Priaznivejší výhľad pre najväčšiu európsku ekonomiku vysvetľuje vývojom v spore medzi Čínou a USA.

Podľa ZEW sa kľúčový index dôvery nemeckých investorov, ktorý vyjadruje ich očakávania na najbližších šesť mesiacov, v novembri strmo zvýšil o 20,7 bodu na -2,1 bodu.

Ekonómovia, ktorých oslovila spoločnosť FactSet, očakávali, že hodnota indexu stúpne len na -14,8 z -22,8 bodu v októbri.

„Zvyšuje sa tak nádej, že sa prostredie medzinárodnej hospodárskej politiky v blízkej budúcnosti zlepší, čo vysvetľuje prudký nárast ukazovateľa ekonomického sentimentu ZEW v novembri,“ povedal Achim Wambach, prezident ZEW. „Šance na riadený odchod Británie z EÚ sa medzičasom značne zvýšili. Clá na dovoz automobilov z EÚ do Spojených štátov sú menej pravdepodobné ako prognózy pred niekoľkými týždňami. A dohoda v obchodnom spore medzi USA a Čínou sa zdá pravdepodobnejšia,“ dodal.

Aj čiastkový index, ktorý odráža hodnotenie súčasnej hospodárskej situácie v Nemecku, sa mierne zlepšil a stúpol o 0,6 bodu na -24,7 bodu z -25,3 bodu v októbri.

V prípade eurozóny sa novembrový index dôvery ZEW takisto prudko zvýšil, a to medzimesačne o 22,5 bodu na -1 bod. Ukazovateľ súčasnej ekonomickej situácie stúpol o 6,8 bodu na -19,6 bodu.

Výkon nemeckej ekonomiky sa v 2. štvrťroku znížil o 0,1 % oproti predchádzajúcemu kvartálu, pretože výdavky domácností a spotreba štátu nedokázali vykompenzovať slabý export.

Analytici očakávajú aj v 3. štvrťroku ďalší medzikvartálny pokles nemeckej ekonomiky, čo by znamenalo technickú recesiu. (reuters, tasr)

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať