Denník N

Kto má pravdu v hádke o 108 miliónov? Obce a mestá trápia stámiliónové straty, ale vláda nemá z čoho rozdávať

Predstavitelia samospráv u prezidentky Zuzany Čaputovej. Zdroj - TASR
Predstavitelia samospráv u prezidentky Zuzany Čaputovej. Zdroj – TASR

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v utorok zaručila, že vybaví samosprávam rokovanie s premiérom o kompenzáciách cien energií, a to ešte do konca tohto týždňa. Nachvíľu sa tým upokojila búrlivá situácia, keď obce a mestá žiadajú 108 miliónov na energie, ktoré im vraj sľúbila bývalá vláda Eduarda Hegera.

Súčasný premiér Ľudovít Ódor však tvrdí, že tieto peniaze v rozpočte nie sú, a zatiaľ nedokáže garantovať, že sa nájdu. Finančnú rezervu štátu na tento rok totiž do veľkej miery vyčerpali poslanci parlamentu zavádzaním miliónových opatrení.

Združenia samospráv sa preto rozhodli apelovať na prezidentku, aby im pomohla. „Očakávam, že prísľub, ktorý nám bol daný, bude naplnený,“ vyjadril sa Ondrej Lunter, predseda Banskobystrického kraja.

Do kauzy sa zapojili aj poslanci parlamentu, ktorí k tejto téme na piatok zvolali mimoriadnu schôdzu.

Niektorí starostovia a primátori tvrdia, že bez vyplatených peňazí hrozí samosprávam ekonomická katastrofa. Zaujímavé je, že nie všetci majú rovnaký názor. Predseda Únie miest Slovenska Richard Rybníček, naopak, hovorí, že rozhodne na tom nie sú finančne tak zle. Dodáva, že sľúbený balík peňazí je v porovnaní s rozpočtami samospráv zanedbateľný.

V tomto texte vynecháme politické boje a skúsime sa pozrieť na ekonomické fakty.

O čo ide

Bývalá vláda rozhodla, že mestá aj obce budú mať v tomto roku v dôsledku energetickej krízy nárok na kompenzácie. Ministerstvo hospodárstva im kryje 80 percent rozdielu medzi komerčnou cenou a stropom, ktorý určila vláda. Ten je v prípade elektriny 199 eur za MWh a v prípade plynu 99 eur za MWh.

Ceny energií sa už mnohým samosprávam znížili pod úroveň týchto stropov, takže na kompenzácie nemajú nárok. Zároveň sú však energie oproti bežným časom stále drahšie.

Okrem toho predchádzajúca vláda navrhla, aby sa v máji tohto roka podpísalo so združeniami samospráv memorandum o ďalšom riešení vysokých cien. Združenia tvrdia, že im bývalí ministri sľúbili 108 miliónov eur, súčasné ministerstvo financií odkazuje, že to bol iba jeden z viacerých návrhov. „Financie neboli priamo vyčlenené pre samosprávy,“ tvrdí rezort.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Ceny energií

    Hegerova vláda

    Samosprávy

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie