Denník N

Babiša dobehli utajované nákupy slovenských pekární. Podnik jeho rodiny dostal 21-miliónovú pokutu

Andrej Babiš. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta
Andrej Babiš. Foto – Deník N/Gabriel Kuchta

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Pekárenská skupina rodiny Babišovcov Penam dostala od Protimonopolného úradu SR jednu z najvyšších pokút v jeho histórii.
  • Babiša to finančne zaťaží ešte oveľa viac ako jeho najväčšia kauza Čapí hnízdo.
  • Zaplatiť má za to, že dve pekárne si prikúpil cez spriaznených ľudí bez toho, aby to úradu nahlásil.
  • Penam je najväčšia pekárenská skupina na Slovensku. Nielen pekárne, ale aj mlyny má naprieč celou krajinou.

Na to, aký trest dostane pekárenský biznis rodiny bývalého českého premiéra Andreja Babiša za utajené dokúpenie dvoch slovenských výrobcov pečiva v Bratislave a Žiline, sa čakalo dlho. Strážcovia voľnej trhovej súťaže z Protimonopolného úradu SR urobili razie v tuzemských pekárňach Babišovcov už v lete 2017. No koncom minulého mesiaca napokon úrad uzavrel túto kauzu jednou z najvyšších pokút vo svojej histórii. Pekárenský biznis Babišovcov zastrešený firmou Penam má štátu zaplatiť 21 miliónov eur.

Pre Babiša je to ešte oveľa vyšší postih než jeho dodnes najväčšia kauza s čerpaním eurofondov pre malých podnikateľov na farmársko-rekreačný komplex Čapí hnízdo v Česku. Zaň má vrátiť Únii iba dva milióny eur.

Úrad dnes o pokute za neoprávnené prevzatie a následne aj prevádzkovanie dvoch konkurenčných pekární síce informoval bez spresnenia mena pokutovanej firmy, no Denník E sa od viacerých zdrojov blízkych vyšetrovaniu dozvedel, že ide práve o Penam. Navyše

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Ekonomika

Teraz najčítanejšie