Denník N

Slovenská štátna zbrojovka pomohla vyrobiť českú húfnicu, ktorá konkuruje dubnickej Zuzane

Českú húfnicu Dita považujú v Dubnici nad Váhom za konkurenta staršej verzie Zuzany. Foto - CSG
Českú húfnicu Dita považujú v Dubnici nad Váhom za konkurenta staršej verzie Zuzany. Foto – CSG

Štátna akciovka ZTS Špeciál sa podieľala na vzniku húfnice Dita, ktorú súkromný holding českého zbrojára Strnada prezentuje ako svoj originálny výrobok.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

O novej húfnici Dita píšu české médiá ako o sľubnom výrobku ich domácich zbrojárov. „Dita je ďalším výrazom toho, ako sa český zbrojný priemysel obnovuje a ďalej zveľaďuje svoje schopnosti,“ napísal pred časom špecializovaný web CZ Defence.

Pred dvoma rokmi ju predstavil holding CSG, ktorý založil vplyvný český zbrojár Jaroslav Strnad a ktorý dnes ovláda jeho syn Michal. Ditu označili za nástupkyňu húfnic, ktoré sa desiatky rokov vyrábajú na Považí.

„Kolesová samohybná húfnica Dita je nástupkyňa modelov DANA a Zuzana,“ napísala skupina CSG.

O úspech českého súkromného holdingu sa výrazne pričinila jedna z firiem ovládaných slovenským ministerstvom obrany. Ide o štátnu akciovku ZTS Špeciál z Dubnice nad Váhom, ktorú ešte od čias Smeru a SNS riadi generálny riaditeľ Miroslav Sim.

Produkt českého zbrojárstva?

Zbrojovka ZTŠ Špeciál sa najprv podieľala na vývoji

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Priemysel

    Vojenské nákupy

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie