Denník N

Graf dňa: Nové pece na výrobu ocele v Únii budú už iba na elektrinu

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Európa sa stáva svetovým lídrom vo výrobe ekologickejšej ocele, stavia už iba elektrické oblúkové pece.
 • Dovoz ocele vyrobenej s pomocou uhlia v tradičných vysokých peciach bude podliehať uhlíkovému clu.

Približne polovica ocele z nových hutníckych fabrík na celom svete sa bude vyrábať nie za pomoci uhlia, ale elektriny. V krajinách EÚ sa už pri výstavbe oceliarní s inou technológiou ani nepočíta. Výhodou oblúkových elektrických pecí je výrazne nižšia uhlíková stopa v porovnaní s klasickými vysokými pecami na uhlie alebo koks.

Mimo EÚ však ekologizácia hutníctva neprebieha dostatočne rýchlo. V Číne síce pribudne najväčšia kapacita na výrobu ocele elektrinou, no výkon nových vysokých pecí bude trojnásobný, ukazuje Graf dňa z najnovšej správy Global Energy Monitoru o pokrokoch v dekarbonizácii výroby ocele. Údaj v grafe zahŕňa inštalácie vo výstavbe alebo potvrdené projekty.

„Hoci vývoj naznačuje výrazný posun smerom k ekologickejším technológiám, zďaleka

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Európska únia

  Graf dňa

  Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

  Klimatická kríza

  Priemysel

  Ekonomika, Slovensko, Svet

  Teraz najčítanejšie