Denník N

Obnov dom: To čo sme stihli za týždeň, teraz vyhodnotíme za deň, hovorí nový riaditeľ agentúry životného prostredia Matej Kerestúr

Generálny riaditeľ SAŽP Matej Kerestúr sa zapojil do hodnotenia žiadostí v programe Obnov dom. Foto - archív SAŽP
Generálny riaditeľ SAŽP Matej Kerestúr sa zapojil do hodnotenia žiadostí v programe Obnov dom. Foto – archív SAŽP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Mnohí žiadatelia stále čakajú na vyhodnotenie svojej žiadosti o príspevok na rekonštrukciu rodinného domu z programu Obnov dom. Pritom prvé dve pilotné výzvy Slovenská agentúra životného prostredia (SAŽP) zverejnila už pred deviatimi mesiacmi.

Tretiu výzvu spustila 24. apríla a po štrnástich hodinách ju uzatvorila, lebo sa naplnil plánovaný limit 10-tisíc žiadostí. Do 15. augusta – termínu určeného vládou – zostáva agentúre spracovať 6 917 z celkovo 12 375 žiadostí doručených vo všetkých troch výzvach.

Aby sa posudzovanie žiadostí podarilo zrýchliť, agentúra zaviedla do 15. septembra pracovné soboty, urobila organizačné zmeny a posilnila tím odborníkov. Do hodnotenia žiadostí sa zapojil aj nový generálny riaditeľ agentúry Matej Kerestúr.

rozhovore hovorí aj o tom:

  • ako dlho ešte budú čakať ľudia na schválenie svojich žiadostí;
  • čo najviac brzdí ich schvaľovanie;
  • ako agentúra zmenila komunikáciu s ľuďmi;
  • ako sa zmení štvrtá výzva, ktorú by mala agentúra spustiť v septembri.

V troch výzvach vám prišlo vyše 12-tisíc žiadostí. Ako dlho ešte budú ľudia čakať na schválenie tej svojej?

V dvoch prvých pilotných výzvach nám prišlo 3762 žiadostí, 275 žiadostí znevýhodnených žiadateľov sme už vyhodnotili. Keď som nastupoval do funkcie, vyhodnotených bolo okolo 40 percent výziev. Posudzovanie žiadostí z pilotnej výzvy sa nám podarilo od 1. júla desaťnásobne zrýchliť, spracovali sme vyše 62 percent.

V tretej výzve sme prijali 8 613 žiadostí a z nich sme zatiaľ vyhodnotili okolo 40 percent.

Na schválenie svojich žiadostí z pilotnej výzvy čakajú ľudia už deväť mesiacov. Kde je najväčší problém?

Najviac časovo náročné je posúdenie energetického certifikátu

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Pomoc ekonomike

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie