Denník N

Chcem hypotéku. Aký potrebujem príjem a koľko si mám predtým nasporiť? (anketa)

Foto - Jumpstory
Foto – Jumpstory

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Odborníci na hypotéky vysvetľujú, aký potrebujete mať príjem, ak chcete pôžičku, čo banka za príjem neuzná a čo presne znamená, že treba mať 20 percent vlastných zdrojov. Radia tiež, akú je dobré mať finančnú rezervu, keď už hypotéku získate.

Opýtali sme sa:

1. Aký potrebujem príjem, ak chcem hypotéku vo výške 80-tisíc eur alebo 150-tisíc eur? Za aké obdobie banky priemerujú príjem? Ako mám teda načasovať hypotéku, aby som ju získal väčšiu? Čo banka určite neuzná ako príjem a žiadatelia si myslia, že áno?

2. Aké potrebujem úspory, ak chcem hypotéku napríklad vo výške 80-tisíc eur alebo 150-tisíc eur? Čiže akú sumu si mám nasporiť?

3. Banka mi dá na kúpu bytu 80-percentnú hypotéku. Koľko peňazí by mi malo zostať na účte, keď zaplatím ďalších 20 percent zo svojich úspor?

Odpovedali:

  • Pavel Škriniar, ekonóm Fakulty podnikového manažmentu EU v Bratislave a analytik v Swiss Life Select Slovensko;
  • Martin Vacho, hypotekárny špecialista, Moneyhoon;
  • Bruno Gábel, hypotekárny špecialista, ProHypo;
  • Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Tu sú ich odpovede:

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Slavomír Molnár je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Investovanie a úvery

Ekonomika

Teraz najčítanejšie