Denník N

Graf dňa: Čipová kríza sa otočila, akcie veľkých výrobcov padajú

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Akcie najdôležitejších firiem na výrobu čipov zažili prudký pokles, no najhoršie ich zrejme len čaká.
  • Za pokles môže aj americko-čínska obchodná vojna, ktorá má dosah aj na taiwanského výrobcu polovodičov.

Ešte pred rokom boli polovodiče takým nedostatkovým tovarom, že to viedlo až k čipovej kríze. Dnes je situácia opačná. Trh s polovodičmi zasiahol nízky dopyt po elektronike a americko-čínska obchodná vojna, ktorá ubližuje najväčším hráčom v biznise.

Pre výrobu pokročilých polovodičov je kľúčová taiwanská firma TSMC, v ktorej fabrikách vzniká až 90 percent svetovej produkcie týchto čipov. Okrem TSMC je dôležitá aj holandská ASML, ktorá dodáva stroje, bez ktorých sa výroba polovodičov nezaobíde. Hodnota akcií TSMC sa minulý štvrtok prepadla narýchlejšie za 5 mesiacov. Jej akcie sa zo dňa na deň prepadli o vyše 5 percent, rovnako ako akcie ASML, ukazuje Graf dňa

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Technológie

Umelá inteligencia

Ekonomika, Slovensko, Svet

Teraz najčítanejšie