Denník N

Niektorí len teraz zisťujú, že sa im o mesiac končí fixácia úroku a narastie splátka, hovorí hypotekárny špecialista (+ podcast)

Foto N - Tomáš Hrivňák
Foto N – Tomáš Hrivňák

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Ľudia chodia za mnou s tým, že vedia, aký byt si chcú kúpiť, ale netušia, aká splátka hypotéky sa za tým skrýva a aký potrebujú mať príjem, hovorí hypotekárny špecialista Slavomír Molnár.

Hovorí, že ľudia okolo tridsiatky väčšinou nemajú ešte nasporených 20 percent zdrojov potrebných na doplatenie kúpy bytu a pomáhajú im rodičia alebo zakladajú ďalšiu nehnuteľnosť.

V rozhovore ďalej vraví,

  • o koľko stúpne splátka hypotéky pri skokovom náraste úrokovej sadzby;
  • ak chcete hypotéku a čistý príjem si navýšite o daňový bonus, banka vám to neuzná;
  • aká je šanca, že získate v banke aj 90-percentnú hypotéku;
  • že očakáva väčší záujem o refinančné hypotéky;
  • prečo si treba dať pozor na zápis v úverovom registri.

Desaťtisícom ľudí sa tento a budúci rok skončí fixácia úrokovej sadzby ešte okolo jedného percenta. S akým novým úrokom môžu rátať?

Aktuálne kampane bánk sa pohybujú medzi štyrmi až piatimi percentami. Veľké banky sa točia zväčša okolo sadzby 4,5 percenta, tam je gro klientov, takže približne s takou sadzbou treba rátať.

O koľko eur sa im zvýši mesačná splátka?

Platí pravidlo, že na každých 50-tisíc eur zostatku treba rátať s navýšením splátky o 90 až 100 eur. Závisí to od toho, či úrok narastie z jedného percenta na 4,5 percenta alebo na 5 percent. Pri zostatku hypotéky povedzme 100-tisíc eur stúpne splátka hypotéky pri náraste sadzieb na súčasné úrovne o zhruba 200 eur.

Vysoké úroky hypoték sa teraz pred voľbami stávajú aj politickou témou. Niektorí politici strašia tým, že splátka hypotéky stúpne ľuďom o 500 eur. Akej veľkej skupine narastie tak výrazne?

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Slavomír Molnár je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

Investovanie a úvery

Ekonomika

Teraz najčítanejšie