Denník N

Graf dňa: Ekonomika eurozóny síce znovu rastie, ale jej vyhliadky už priaznivé nie sú

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Ekonomika eurozóny v druhom štvrťroku rástla prekvapivo rýchlo, potiahlo ju Írsko, zatiaľ čo Nemecko stagnovalo.
  • Celkový rast spotrebiteľských cien sa v júli spomalil, ale stagnácia jadrovej inflácie hovorí v prospech septembrového zvýšenia úrokových sadzieb.

Ekonomika eurozóny síce začala opäť rásť, no hlbší pohľad na dáta naznačuje, že optimizmus je predčasný. Stále je však v dostatočnej kondícii na to, aby si Európska centrálna banka trúfla ešte raz zvýšiť úrokové sadzby.

Ekonomika eurozóny prekvapila 0,3-percentným medzikvartálnym rastom, ktorý nasledoval po stagnácii v prvom štvrťroku a miernom poklese na záver roka 2022, ukazuje Graf dňa z údajov Eurostatu. Do veľkej miery sa však na tom podieľalo Írsko, kde hrubý domáci produkt poskočil oproti prvému štvrťroku o 3,3 percenta, zatiaľ čo Nemecko

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Inflácia

Investovanie a úvery

Ekonomika

Zdroj: Gabrielle Ribeiro, Unsplash

Teraz najčítanejšie

Zdroj: Gabrielle Ribeiro, Unsplash