Denník N

Zisky slovenských bánk stúpli o polovicu, oproti konkurentom z EÚ stále zaostávajú

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • V prvom polroku stúpli bankám na Slovensku zisky medziročne o polovicu, dohromady dosiahli takmer 565 miliónov eur.
  • Zisk najviac poskočil VÚB banke, ktorá sa dotiahla na najväčšiu a dlhodobo najziskovejšiu Slovenskú sporiteľňu.
  • Bankári hovoria, že to nie je nič mimoriadne a nadštandardné, stále zaostávajú za priemerom v regióne strednej a východnej Európy.

Slovenské banky v prvom polroku zarobili rekordných 565 miliónov eur. Dôvodom je najmä 30-percentný rast čistých úrokových príjmov, ktorý banky vytvorili v prostredí rastúcich úrokových sadzieb a pokračujúceho, hoci oveľa slabšieho rastu úverovania.

Spomedzi najväčších bánk dokázala najvýraznejšie zvýšiť zisk VÚB banka. Medziročne jej narástol bezmála dvojnásobne na 135 miliónov eur. Takmer dosiahol úroveň Slovenskej sporiteľne, ktorá ako najväčšia v krajine zarába najviac. Teraz jej zisk stúpol „len“ o dve pätiny na 138 miliónov eur.

Dôvodom jej pomalšieho rastu je jednak iná štruktúra úverov.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Banky a poisťovne

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie