Denník N

Bude stačiť jeden profil na všetky sociálne siete? Meta v tom vidí budúcnosť

Ilustrácia - F. S. s Midjourney
Ilustrácia – F. S. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pred čítaním tohto článku zahoďte predstavy o tom, ako vyzerajú dnešné sociálne siete. Na ustálený trh založený algoritmoch a zábave prichádza novinka, ktorú niektorí označujú za podobne revolučný objav, ako bolo vynájdenie webu.

Reč je o jednotnej internetovej identite, v ktorej vidí budúcnosť aj spoločnosť Meta, pod ktorú patrí Facebook, WhatsApp, Instagram a teraz už aj platforma Threads.

Predstaviť si to môžete tak, že budete môcť zverejniť obrázok na Instagrame a komentovať ho na Twitteri, tweety si prečítate na TikToku a príspevky z Facebooku môžete čítať na Telegrame.

Tradičné sociálne siete, ktoré vlastnia a prevádzkujú rôzne spoločnosti, má poprepájať decentralizovaný systém. Takým je už dnes technológia ActivityPub, ktorú využíva aplikácia Threads.

„Bol som tam v začiatkoch webu a celá táto vec s ActivityPub je taká veľká, ako bolo kedysi HTML. Toto je najväčšia príležitosť pre web, akú som videl od jeho úsvitu,“ hovorí generálny riaditeľ spoločnosti Flipboard Mike McCue pre portál Verge.

Internetová identita nahradí profily na sociálnych sieťach 

Aktuálne Threads funguje ako normálna aplikácia. Materská firma Meta však chce, aby v budúcnosti fungovala v decentralizovanom systéme, označovanom aj názvom Fediverse.

Ak by sa decentralizované technológie začlenili do bežného fungovania sociálnych sietí, bola by to výhra pre používateľov. Jednotná internetová identita by prepojila sociálne siete a ľudia by už nepotrebovali jednotlivé osobné profily zvlášť na každej platforme.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Facebook

  Firmy

  Mladí

  Technológie

  X/Twitter

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie