Denník N

Ekonomický newsfilter: Ceny bývania klesajú presne ako počas veľkej krízy

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

realitní makléri mali v pandemickej kríze pravdu, keď hovorili, že ceny bytov neklesnú. Vtedy chýbali materiály, robotníci aj stavebné povolenia, pričom úroky boli nízke a ľudia nemali kde míňať peniaze. Tak kupovali domy a ceny prudko rástli.

Rovnaká prognóza z minulého roka – že ceny neklesnú – však nevychádza. Realiťáci najskôr vraveli, že byty nezlacnejú vôbec, potom, že len mierne a iba tie staršie.

Drahšie a menej dostupné úvery však utlmili realitný trh natoľko, že ceny klesajú podobným tempom ako počas krízy, ktorá na Slovensku prepukla v roku 2008.

Dnes má Ekonomický newsfilter 1100 slov, prečítate ho za 4 a pol minúty. Pripravili Ján Kováč a Ján Filip.


1. Bývanie zlacnelo o desatinu

Spomeňme si na tento moment, keď bude niekto z realitného biznisu opäť tvrdiť, že ceny bytov nemajú prečo klesnúť, lebo ich je na trhu málo a záujem o ne je veľký.

V druhom kvartáli sa medziročne znížili o 6,5 percenta a oproti rekordnému júlu 2022 až o 9 percent.

Ako to bolo pred 15 rokmi: Ceny sa správajú podobne ako v predchádzajúcej kríze z rokov 2008 až 2009. Tá bola doteraz jedinou slovenskou skúsenosťou so spľasnutím realitnej bubliny.

Najprv sa znížili za tri štvrťroky o 9 percent. Do dvoch rokov sa však pokles prehĺbil na 18 percent, celkovo trval päť rokov a návrat na predchádzajúci vrchol prišiel až po viac než desiatich rokoch.

V čom je to teraz iné:

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

  Ekonomika

  Teraz najčítanejšie