Denník N

Čína spustila protiútok v čipovej vojne a zastavila vývoz dôležitých kovov

Ilustračný obrázok. – T. H. pomocou Midjourney
Ilustračný obrázok. – T. H. pomocou Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Na vývoz germánia a gália z Číny sú od začiatku augusta potrebné špeciálne licencie.
  • Kontrola vývozu zrejme dočasne poškodí západné ekonomiky, no pomôže im vymaniť sa zo závislosti od Číny.
  • Obchodné reštrikcie vo výsledku ublížia aj Číne. 

Čína odpovedá na obchodnú vojnu USA a od začiatku augusta kontroluje vývoz kľúčových prvkov pre výrobu polovodičov: gália a germánia. Podľa nových pravidiel sú na ich vývoz z druhej najväčšej ekonomiky sveta potrebné osobitné licencie. Zásoby minerálov mimo Číny vystačia svetu na dva až tri mesiace, počas ktorých budú obchodníci čakať na udelenie vývozných povolení.

Tieto materiály patria medzi 30 surovín, ktoré sú zásadné pre prechod na zelenú energiu, digitálny hardvér a obranu. Čína je dominantným výrobcom germánia a gália, pokrýva 80 percent svetovej produkcie gália a 60 percent germánia. Oba materiály sú pre európsku energetickú transformáciu vzhľadom na ich názvy symbolické, ale najmä strategické, pretože sú dôležité pre európsky priemysel a obranu a zároveň pochádzajú len z jedného zdroja

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Firmy

Obchodné vojny

Startupy

Technológie

Umelá inteligencia

Výroba čipov

Ekonomika

Teraz najčítanejšie