Denník N

Štátna IT firma má jedinečnú príležitosť ukázať, že má naozaj zmysel, hovorí minister Balík

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Štátna akciovka Slovensko IT má do konca roka dodať novú verziu Slovenska v mobile a nové rozhranie Slovensko.sk. Minister pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Peter Balík vraví, že nemá na výber. Ide o projekty financované zo starých eurofondov, ktoré môžeme čerpať už len tento rok, inak tieto peniaze prepadnú.

„Nad touto alternatívou sa ani nezamýšľame, jednoducho štátna akciovka musí dodať to, čo očakávame,“ hovorí Balík.

Jedným z cieľov ministerstva pod jeho vedením je aj to, aby sa robilo viac IT súťaží s dodávkou do jedného roka a za menší objem peňazí, rádovo okolo milióna až 5 miliónov eur na projekt. To môže byť podľa neho cestou, ako vie štát rýchlejšie dodávať občanom služby.

V rozhovore ďalej vraví:

  • aké ďalšie IT projekty financované zo starých eurofondov treba stihnúť do konca roka;
  • v ktorých oblastiach chýbajú štátu IT odborníci;
  • či je reálne, aby sa v tomto roku spustili ďalšie digitalizované životné situácie;
  • prečo sa chce seniorom ospravedlniť za projekt digitálni seniori.

Nedávno ste povedali, že by bolo dôležité, aby informatizáciu zastrešoval skôr úrad vlády ako nadrezortný orgán a nie ministerstvo. Prečo?

V prvom rade je dôležité, aby mala informatizácia jasného lídra, ktorý sa o túto tému bude aj zaujímať.

Doteraz ho nemala?

To nechcem tvrdiť, ale pre mňa je téma informatizácie rovnako dôležitá ako téma eurofondov.

Čo je najväčší problém štátneho IT?

Pre mňa ako občana je to aj určitá prívetivosť služieb, ktoré poskytuje štát v oblasti digitalizácie, či už je to Slovensko.sk alebo Slovensko v mobile. Je dôležité, aby aj úradníci mysleli na komfort občana a na to, ako mu služby zjednodušia život, a aby boli zároveň praktické na používanie. A v tom musíme zabrať. Sú však viaceré oblasti, ktoré ma ako ministra prekvapili. Tou prvou je slabá komunikácia naprieč rezortmi v oblasti informatizácie. Tým, že informatizácia je horizontálna téma a týka sa viacerých rezortov, je dôležité, aby medzi sebou aktívne a pravidelne komunikovali.

Narážate na problém rezortizmu? Sú ministerstvo vnútra, ale aj financií v oblasti IT stále takým samostatným svetom?

Áno, ministerstvo vnútra je v oblasti informatizácie špecifickým hráčom. No už prebiehajú intenzívne prípravy na to, aby aj naše pravidlá ako ministerstva informatizácie boli na ministerstve vnútra akceptované.

Čo vás ešte prekvapilo?

Chýbala vízia pre oblasť informatizácie. Strategické dokumenty sú síce dôležité, ale nestačia na to, aby sme naplnili cieľ, ktorým je prinášať občanom užívateľsky prívetivé a spoľahlivé digitálne služby. Plánovanie je dôležité, no viac sa treba sústrediť na výsledok. Zadefinovali sme ukazovatele, na základe ktorých budeme sledovať konkrétne výsledky úradníckej vlády. Ale môže ich prevziať aj môj nástupca a pokračovať v manažovaní rezortu na základe kľúčových ukazovateľov.

Ministerstvo ich nemalo pripravené skôr? 

Neviem

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Peter Balík

Rozhovory

Technológie

Verejné IT zákazky

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie