Denník N

Graf dňa: Rýchly obrat úrokov smerom nadol nečakajte, odkázali britská a česká centrálna banka

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Bank of England zvýšila základnú úrokovú sadzbu na 5,25 percenta, českí centrálni bankári ju nechali na 7 percentách.
  • Guvernéri oboch inštitúcií varovali, že cena peňazí zostane vysoká dlhší čas, aby sa inflácia nevrátila.

Aj keď úrokové sadzby vo vyspelom svete vystúpali z nuly na 4 či viac percent rekordne rýchlo, ich cesta smerom nadol bude pomalá a tak skoro sa nezačne. Vo štvrtok to potvrdili dve centrálne banky v Európe, ktoré rozhodovali o úrokových sadzbách.

Britská Bank of England zvýšila základnú úrokovú sadzbu o štvrť percentného bodu na 5,25 percenta, kým Česká národná banka (ČNB) ju nechala na 7 percentách, ukazuje Graf dňa. Kým vo Veľkej Británii úroky ešte pravdepodobne porastú, v Česku sa už rozbieha debata o ich

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Inflácia

Investovanie a úvery

Veľká Británia a brexit

Ekonomika

Teraz najčítanejšie