Denník N

Ekonomický newsfilter: Minister financií ukázal ďalšie návrhy na zvyšovanie daní

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

posledné tri roky sa sa ekonomická debata na Slovensku točila okolo otázky, komu by mal štát pomáhať a akými sumami. Začalo sa to pandemickou krízou, ktorú plynule nahradila inflačná.

Teraz sa do popredia dostáva otázka, komu treba koľko zobrať, aby sa zmenšila diera v štátnom rozpočte. Ministerstvo financií nedávno zverejnilo dva svoje návrhy, ktorých výsledkom môže byť vyššie zdanenie alkoholu a nadnárodných firiem. Politické strany, ktoré majú šancu dostať sa k moci, však preferujú populárnu tému zdaňovania bohatých firiem. Po nedávnych úvahách o zdanení bánk a energetických firiem sa ich pozornosť opäť otáča na predajcov potravín.

Dnes má Ekonomický newsfilter 1100 slov, prečítate ho za 4 a pol minúty. Pripravil Ján Kováč.


1. Ministerstvo financií chce viac zdaniť víno a nadnárodné koncerny

Ministerstvo financií zverejňuje ďalšie návrhy, ktorými chce zvýšiť daňové príjmy štátu a znížiť rozpočtový deficit. V jednom z nich naznačuje, že chce zvýšiť spotrebné dane na niektoré typy alkoholu. Ďalším plánuje vytiahnuť viac daní z nadnárodných koncernov ako súčasť medzinárodného úsilia o minimálnu firemnú daň. Ešte predtým navrhlo aj vyššie zdanenie tabaku a tabakových výrobkov a viacpodlažných budov.

Aké dane chce zvýšiť ministerstvo:

  • Pri spotrebnej dani z liehu chce obnoviť jednotnú sadzbu pre rôzne druhy alkoholu. Z nej by sa potom počítali sadzby napríklad pre pivo či víno, podľa obsahu alkoholu. Tento princíp sa zaviedol v roku 2011, neskôr však pribudli rôzne výnimky – napríklad pre menších výrobcov destilátov a piva a napríklad z tichého vína sa spotrebná daň neplatí vôbec. A keď sa tento rok zvyšovala daň z alkoholu, týkalo sa to iba destilátov. „Výkon daňového dozoru však vyžaduje mimoriadne finančné náklady

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie