Denník N

Česká firma odkopírovala našu húfnicu Zuzana, hovorí veliteľ slovenských delostrelcov

Plukovník Roman Bobaľ je náčelníkom delostrelectva slovenských ozbrojených síl. Foto N - Tomáš Benedikovič
Plukovník Roman Bobaľ je náčelníkom delostrelectva slovenských ozbrojených síl. Foto N – Tomáš Benedikovič

Dôstojník slovenskej armády, plukovník Roman Bobaľ, vystúpil proti významnému zbrojárskemu holdingu, skupine CSG zbrojára Michala Strnada. Obvinil ich z priemyselnej krádeže.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Denník N koncom júla napísal článok o novej, oficiálne českej húfnici Dita, ktorú ponúka firma Excalibur Army z holdingu CSG zbrojára Michala Strnada. Podľa slovenských zbrojárov predstavuje priamu konkurenciu staršej verzie húfnice Zuzana, zaznievajú dokonca názory, že môže ísť o jej čiastočnú kópiu.

Denník N požiadal o rozhovor plukovníka ozbrojených síl Romana Bobaľa, ktorý je najvyššie postaveným slovenským delostrelcom. Detailne pozná slovenské húfnice a má prehľad aj o zahraničnej technike. Zároveň je predsedom medzinárodného delostreleckého výboru NATO (Integrated Capability Group on Indirect Fire).

Bobaľ bol v rozhovore na príslušníka ozbrojených síl neobvykle otvorený: húfnicu Dita českého hodlingu označil za plagiát slovenskej húfnice Zuzana 2000.

Jej vznik podľa neho podráždil aj vojakov či civilných zamestnancov, ktorí sa pohybujú okolo programu Zuzana. „Zhotoviteľ Dity zmenil len škrupinu, ale všetko podstatné pod tou škrupinou je identické so Zuzanou 2000,“ hovorí.

O svojich podozreniach, že mohlo dôjsť k priemyselnej krádeži, informoval v uplynulých rokoch aj Vojenské spravodajstvo či bývalého ministra obrany Jaroslava Naďa (pôvodne OĽaNO, dnes Demokrati). Napriek tomu vývoj húfnice českého holdingu pokračoval a dnes už je konkurent slovenskej Zuzany v sériovej výrobe.

Ako dlho sa venujete delostrelectvu?

Skoro tridsať rokov. Prešiel som všetkými veliteľskými funkciami, od veliteľa družstva cez veliteľa batérie až po náčelníka delostrelectva. Na Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši som pomáhal zakladať Katedru operačného a bojového použitia raketového vojska a delostrelectva, ktorá vychováva budúcich delostrelcov.

Takže musíte detailne poznať aj delostreleckú techniku.

Slúžil som na takmer všetkých typoch delostreleckej techniky, ktorú sme do armády zaviedli, vrátane starších systémov, ktoré už boli medzičasom vyradené. Z húfnic mám praktické skúsenosti s obsluhou systémov DANA, Zuzana 2000 a Zuzana 2. Mám aj slušné znalosti zahraničnej techniky. Stretávam sa s ňou na veľtrhoch, medzinárodných cvičeniach a aj v rámci delostreleckého výboru NATO, ktorého som predseda.

Poznáte českú húfnicu Dita?

So značným rozčarovaním ju sledujem od času, keď ju CSG group oficiálne predstavila (prelom rokov 2020 a 2021 – pozn. red.).

Čo na ňu hovoríte?

Považujem ju za derivát našej húfnice Zuzana 2000. Už keď ju predstavili, tak bolo na prvý pohľad vidieť, že je to len inak zabalená

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

    Slovenská armáda

    Vojenské nákupy

    Ekonomika, Slovensko

    Teraz najčítanejšie