Denník N

Panel expertov o rozpočte: Všetci budú platiť trochu viac a dostávať menej

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Slovensko potrebuje v najbližších troch rokoch ušetriť asi tri miliardy eur, aby začalo ozdravovať svoje verejné financie. Ódorova vláda začala priebežne zverejňovať návrhy, z ktorých si budúca vláda môže vybrať a zostaviť konsolidačný balíček.

Z ozdravenia verejných financií sa zatiaľ nestala predvolebná téma, strany pred parlamentnými voľbami nehovoria o tom, kde treba šetriť. Skladba konsolidačného balíčka však môže mať veľký vplyv na životnú úroveň ľudí.

Aktuálna otázka v Paneli expertov Denníka E znela:

Ktoré opatrenia by ste zvolili, aby konsolidácia nepriniesla významný pokles životnej úrovne ani spomalenie hospodárskeho rastu?

Odpovedali: Libor Melioris, Ivan Mikloš, Martin Haluš, Vladimír Baláž, Juraj Šuchta, Renáta Bláhová, Radovan Ďurana, Martin Kahanec, Maroš Ovčarik.

Najprv stručný výber z odpovedí:

Rady ohľadom znižovania výdavkov sú problematickejšie. Ekonómovia dookola opakujú, že by sme nemali šetriť na verejných investíciách, no toto konštatovanie neplatí všeobecne. Na Slovensku sme boli svedkami masívnych investícií napríklad do informatizácie, ktoré mali mizivý prínos pre našu ekonomiku. Silnejšie zapojenie Útvaru hodnoty za peniaze do rozhodovania o celkovej investičnej obálke by asi dávalo zmysel. (Libor Melioris)

Diskusii o znižovaní deficitu verejných financií najviac škodí to, že bežní ľudia nepovažujú zdravé a udržateľné verejné financie za dôležité. To je hlavný dôvod, prečo to nepovažujú za dôležité ani politici, o to viac pred voľbami. Stačí si všimnúť bilbordy v rámci aktuálnej predvolebnej kampane. Všetci sľubujú, že budú pomáhať, rozdávať, znižovať ceny, zvyšovať dôchodky a podobne. Všetci chcú troviť, nikto nechce tvoriť. (Ivan Mikloš)

Štát by mal, prirodzene, šetriť aj na sebe a úradníkoch, konsolidáciu tým však nevyriešime. Vo verejnej správe pracuje približne 430-tisíc ľudí so mzdovými výdavkami viac než 11 miliárd eur. Zamestnancov ministerstiev a úradov je z toho však len 13-tisíc. Prepustenie 10 percent z nich by prinieslo 50 miliónov eur ročne z potrebných niekoľko miliárd. (Martin Haluš)

Najväčším mýtom je, že konsolidácia verejných financií sa dá dosiahnuť najmä šetrením. Áno, šetrenie je nepochybne dôležité. Ale zo samotného šetrenia ešte nikto nezbohatol. Ani Bill Gates, ani Warren Buffett nezbohatli z toho, že si odkladali vreckové. Omnoho dôležitejšie je zvýšenie príjmov verejných financií. A tým nemám na mysli zvyšovanie daní, ale zvýšenie tempa a štruktúry ekonomického rastu. (Vladimír Baláž)

Blahoželáme, máte dobrých priateľov!

Tento článok je normálne zamknutý, ale vy si ho môžete prečítať zadarmo vďaka tomu, že váš priateľ Ivan Bosnak je predplatiteľom Denníka N a článok vám venoval. Stačí zadať váš e-mail, nebojte sa, nikdy ho nepredáme inej firme.

Alebo môžete .

Dnes na dennike.sk

Panel expertov

Rozpočet a dlh

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie

Zdroj: Gabrielle Ribeiro, Unsplash