Denník N

Graf dňa: Najvyššiu infláciu v EÚ má stále Maďarsko, ale Slovensko ho budúci rok môže predbehnúť

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Inflácia v Maďarsku po 11 mesiacoch klesla pod 20 percent, stále je však suverénne najvyššia v EÚ.
  • Slovenská inflácia ju môže predbehnúť na prelome rokov vzhľadom na očakávaný nárast cien energií, predpovedajú ekonómovia Erste Bank.

Aj keď sa rast cien v Maďarsku v júli výrazne spomalil, krajina je stále na prvom mieste inflačného rebríčka Európskej únie. Už na prelome rokov však svojho južného suseda tesne predbehne Slovensko, predpovedajú ekonómovia Erste Bank.

Inflácia na Slovensku by mala prevýšiť rast cien v Maďarsku v prvom štvrťroku 2024, ukazuje Graf dňa z predpovedí Erste Bank. V júli sa maďarská inflácia znížila na 17,6 percenta, pod hranicu 20 percent sa vrátila po 11 mesiacoch. Údaj za Slovensko, ktorý bude zverejnený budúci týždeň, podľa rakúskej banky dosiahne

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Inflácia

Viktor Orbán

Ekonomika

Teraz najčítanejšie