Denník N

Zelený newsfilter: Znížiť vlastnú uhlíkovú stopu nie je zložité. Zvládne to väčšina z vás

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Už je to oficiálne, júl 2023 bol najteplejším mesiacom v histórii meraní. Otepľovanie dosiahlo podľa meteorologickej služby Copernicus symbolickú hranicu 1,5 stupňa Celzia v porovnaní s predindustriálnou érou. Stále však nejde o prekročenie „kritickej hranice“ podľa takzvanej Parížskej zmluvy. Tá totiž berie do úvahy dvadsať- až tridsaťročný priemer. K tomu sa zrejme „dopracujeme“ niekedy začiatkom nasledujúceho desaťročia.

Čím neskôr to bude, tým väčšia je pravdepodobnosť, že prekročenie bude trvať krátko, dôjde síce k nezvratným škodám, no kolaps planéty sa podarí odvrátiť.

V tomto vydaní Zeleného newsfiltra sa pozrieme na to, ako môže v boji s klimatickou krízou najviac pomôcť jednotlivec.

 

Zelený newsfilter má 1 300 slov a prečítate ho za 6 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.


1. Tri plus jeden krok pre tých, čo to myslia s ochranou prírody vážne

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Doprava

  Klimatická kríza

  Medvede

  Ochrana prírody

  Príroda

  Zelený newsfilter

  Životné prostredie

  Ekonomika, Slovensko, Svet

  Teraz najčítanejšie