Ekonomický newsfilter: Jedzme menej klobás a viac zeleniny, znížime tým infláciu
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Dobrý deň,
Slovensko bude musieť ušetriť za tri roky 3 miliardy eur, ale politické strany zatiaľ neponúkajú riešenie, ako to urobiť. Namiesto toho sa pretekajú vo vyhláseniach, ako po septembrových voľbách zabezpečia lacnejšie potraviny, napríklad zmrazením marží obchodníkov. Aktuálny postreh vládnych analytikov však potvrdzuje, že problém drahých potravín je omnoho komplexnejší.
Potravinovú infláciu totiž ovplyvňuje aj to, čo jeme. A Slováci vo veľkom konzumujú spracované potraviny na úkor tých sezónnych. Ich výroba si však vyžaduje viac energie a ľudskej práce, a tak pochopiteľne zdraželi viac. V krajinách s vysokým podielom čerstvých potravín na spotrebe, napríklad v Portugalsku alebo Taliansku, rástli celkové ceny potravín omnoho pomalšie, ukazujú analytici Inštitútu finančnej politiky..
Skrátka, treba jesť menej klobás a viac zeleniny, a to nielen zo zdravotných dôvodov. Štatistici to zohľadnia vo výpočte inflácie a tá potom klesne.
Ekonomický newsfilter na štvrtok má zhruba 1300 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravili Radoslav Tomek a Ján Kováč.
1. Plán na zlacnenie mýtneho systému vyzerá dobre, ale jeho autorom sa nedá veriť
Vláda ukázala harmonogram spustenia nového, oveľa lacnejšieho mýtneho systému. Keď to vyjde, štát by na mýtnych poplatkoch vybral v čistom aj 250 miliónov eur a túto sumu by mohol investovať do diaľnic. Dnes vyberá približne 150 miliónov. Hlavným dôvodom sú vysoké poplatky pre firmu SkyToll. Problém je, že Národná diaľničná spoločnosť (NDS) sľubuje