Denník N

Najväčší zdroj pitnej vody na Slovensku prichádza o zvýšenú ochranu. Mohol by zásobovať tri milióny ľudí

Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič
Ilustračné foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

 • Úradníci na ministerstve životného prostredia vyhoveli developerom, ktorí nesúhlasili s rozšírením ochranného pásma rezervoáru pitnej vody pod Šamorínom.
 • Okresný úrad v Bratislave môže situáciu zachrániť vydaním predbežného opatrenia, inak developeri môžu začať stavať.
 • Voda zo Šamorína mala podľa plánov vodohospodárov nahradiť vysychajúce vodné zdroje od západného až po stredné Slovensko.

Aktualizované 11. augusta o 11.10 o stanovisko bývalého štátneho tajomníka na ministerstve životného prostredia Michala Kiču (Demokrati).

Úradníci na ministerstve životného prostredia vydali v posledný júlový deň prekvapivé rozhodnutie, ktoré môže mať zásadný vplyv na zásobovanie pitnou vodou na Slovensku.

Zrušili rozšírenie ochranného pásma okolo najvzácnejšieho rezervoára pitnej vody na Slovensku, ktorý je pod Šamorínom a priľahlými obcami. Podľa odhadov by dokázal zásobovať pitnou vodou až tri milióny ľudí.

Boj o vyhlásenie rozšíreného ochranného pásma okolo zdroja, ktorý je podľa expertky na pitnú vodu Aleny Trančíkovej „väčším pokladom než Tatry“, trvá od roku 2015. Rezervoár pitnej vody je na území, ku ktorému sa za poslednú dekádu priblížili rýchlo rastúce satelity na južnom okraji Bratislavy, napríklad Kalinkovo.

Existujúce ochranné pásmo (modrou) a navrhované rozšírenie (zelenou až červenou):

Keď okresný úrad v Bratislave pred dvomi rokmi rozhodol o rozšírení ochranného pásma, bývalý minister životného prostredia Ján Budaj (v tom čase OĽaNO, teraz Demokrati) slávnostne oznamoval, že územie bude konečne chránené pred záujmami developerov, ktorí tu skúpili pozemky a niektorí stihli rozbehnúť aj stavebné práce.

Nové vedenie rezortu však vyčíta úradníkom na okresnom úrade vážne nedostatky – retroaktivitu, nezákonnosť a to, že o veci sa nediskutovalo ústne a so všetkými dotknutými úradmi.

Úradníci z rezortu životného prostredia, ktorí majú postavenie odvolacieho orgánu, tak vyhoveli námietkam, ktoré okrem developerov zaslali aj obec Hamuliakovo či rímskokatolícka cirkev.

Pôvodné rozhodnutie Okresného úradu Bratislava, ktorým sa rozširovalo ochranné pásmo nad rezervoárom, tak od 15. augusta prestáva platiť. Úrad sa musí celou vecou zaoberať odznova, čo však môže trvať aj roky.

Proti zrušeniu sa nedá odvolať. Okresný úrad však môže vydať predbežné opatrenie, ktoré by výstavbu aspoň dočasne pozdržalo.

Studne pri Šamoríne. Aby sa objem čerpanej vody zvýšil, je potrebné dobudovať infraštruktúru a zväčšiť ochranné pásmo. Foto -TASR

Na pitnú vodu zo Šamorína sa spolieha celé Slovensko

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Developeri v Bratislave

  Klimatická kríza

  Ochrana prírody

  Príroda

  Životné prostredie

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie