Denník N

Máme dosť Airbnb, túžime po slobode. Čo zažili ľudia, ktorí vymenili dovolenkové apartmány za stany a karavany

Ilustračná koláž zo slovenského kempu Nová Duchonka, ktorý získal ocenenie Kemp roku 2023. Foto - ATC Nová Duchonka
Ilustračná koláž zo slovenského kempu Nová Duchonka, ktorý získal ocenenie Kemp roku 2023. Foto – ATC Nová Duchonka

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Kým mnohé penzióny a hotely boli počas pandémie úplne zatvorené, kempov sa reštrikcie dotkli menej. Mnohí ľudia si povedali, že keď sa nedá inak, bude im dobrý aj stan alebo karavan. Odvtedy údaje o počte nocí strávených v európskych kempoch každoročne rastú. Tento rok sa k zvyčajným dôvodom kempovania pridal ešte jeden – zdražovanie hotelov. 

Hľadala som lacnejšiu dovolenku než takú, pri ktorej si musím okrem stravy zaplatiť aj letenku a drahé ubytovanie, vymenováva Lucia z Bratislavy dôvody, pre ktoré išli tento rok s priateľom dovolenkovať do kempu na chorvátskom Pagu. „Kempovanie nás vyšlo minimálne o polovicu lacnejšie, ale pritom to bolo oveľa lepšie.“

Skúsený kempista Matúš zo Spišskej Novej Vsi zase precestoval minulý rok spoločne s manželkou talianske Dolomity. Vďaka spaniu v stane ich 16-dňová dovolenka vrátane jedla, nafty, nákupov a kempingových poplatkov vyšla neuveriteľných 700 eur.

Výhľad z kempu pri Bohinjskom jazere v Slovinsku. Foto – Dana Petrovičová

Nekempujú len mladí či študenti

Väčšina kempistov, s ktorými sa Denník N rozprával, mala viac ako 40 rokov a v stane alebo karavane sa ocitla prvýkrát. Našli sa však medzi nimi aj ľudia, ktorí spaniu v prírode prepadli už v mladosti, zažili aj, aké je to dovolenkovať v luxusnom hoteli, no keď si môžu vybrať, idú radšej do kempu.

Pre takúto dovolenku podľa nich jednoduchšie nadchnú aj deti, dokonca aj tínedžerov. Jeden z kempistov, ktorý sa s nami podelil o zážitky, bol tento rok stanovať v Španielsku aj s desaťmesačnou dcérou.

Výhody a nevýhody kempovania

Zhrnutie na základe rozhovorov s piatimi kempistkami a šiestimi kempistami:

  1. Človek je od rána vonku na čerstvom vzduchu. Dokonca ani vtedy, keď je vonku zlé počasie, nemajú ľudia pocit, že sú „zavretí niekde v izbe“. A po kratšej dovolenke majú pocit, akoby trvala dlhšie.
  2. Rezervácia pobytu v kempoch je jednoduchšia aj uprostred sezóny, hoci tie najvychytenejšie kempy môžu byť plné. Cez aplikácie ako park4night sa kempisti navzájom informujú o situácii a podmienkach v kempoch alebo na odpočívacích miestach. Na webe bezkempu.cz zase ľudia ponúkajú za malý poplatok na prenocovanie aj svoje záhrady a iné pozemky.
  3. Ak človek s miestom nie je spokojný, relatívne jednoducho sa zoberie a odíde na iné. Kempovanie sa dá spojiť s „roadtripom“ – putovaním na kolesách z miesta na miesto.
  4. V prípade, že človek prespáva v bežnom stane, je dovolenka o polovicu aj viac lacnejšia v porovnaní s klasickým ubytovaním na rovnakom mieste. Niektorí kempisti si za ušetrené peniaze doprajú napríklad viac gastrozážitkov.
  5. Investícia do drahšieho vybavenia, napríklad do stanu s viacerými miestnosťami či kempovacieho nábytku, sa vďaka

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Cestovný ruch

Príroda

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie