Denník N

Graf dňa: Nakúpte si olivový olej do zásoby, zdražovanie sa zďaleka neskončilo

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Veľkoobchodná cena olivového oleja v dôsledku sucha prekonáva rekordy, aj ceny na pultoch obchodov zrejme ešte porastú.
  • Analytik odporúča nakúpiť si ho aj na rok vopred, zlacnenie príde najskôr v roku 2024. 

Aj keď olivový olej v obchodoch v posledných mesiacoch prudko zdražel, možno sa ho stále oplatí nakúpiť do zásoby aj na rok dopredu. Do pultových cien sa totiž ešte naplno nepremietlo zdraženie na veľkoobchodnom trhu vyvolané suchom v južnej Európe.

Európska komisia odhaduje, že v Európskej únii sa v tejto sezóne vyrobí o 39 percent menej olivového oleja ako pred rokom, zatiaľ čo produkcia z tretích krajín by celkovo mala zostať viac-menej nezmenená. Dôvodom je nedostatok dažďa v Španielsku, Taliansku a Portugalsku. Prvá z troch krajín je najväčším producentom olivového oleja na svete, tento rok však bruselskí úradníci očakávajú pokles výroby o viac ako polovicu.

Kým v júli minulého roka sa jedna tona extra panenského olivového oleja obchodovala za niečo vyše 4 000 dolárov, o rok neskôr to už

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Redaktori Denníka E v Grafe dňa vysvetľujú kontext najzaujímavejších dát dňa. Ako newsletter ho posielame každý pracovný deň podvečer.

Obchod

Ekonomika

Teraz najčítanejšie