Denník E

Najnovšie články© N Press s.r.o.

Kde môže nájsť Ficova vláda 70 miliónov eur na platy učiteľov (15 možností)

Foto - TASR
Foto – TASR

Keby vláda chcela, vedela by, kde má hľadať peniaze na vyššie platy učiteľov.

Učitelia žiadajú vládu o zvýšenie platov o 140 eur od januára. Premiér Robert Fico im odkázal, že do 5. marca, teda do parlamentných volieb, už neurobí pre nich nič. Keby však chcel, vláda by peniaze vedela nájsť.

O akej sume hovoríme? Učiteľom stúpli v tomto roku platy asi o 40 eur. Keby im vláda doplatila ďalších 100 eur mesačne, pri počte 89-tisíc učiteľov v regionálnom školstve by to znamenalo navýšenie výdavkov na platy zhruba o 140 miliónov eur.

Keďže asi polovica z tejto sumy by sa vrátila späť do verejného rozpočtu cez zaplatené dane a odvody, čistý vplyv na deficit by bol okolo 70 miliónov eur ročne. To je menej ako 0,1 percenta HDP.

Kde by vláda mohla nájsť tieto peniaze?

Najjednoduchšie by bolo, ak by postupovala podobne ako pri pláne, že budeme mať o 2500 policajtov viac. V tomto prípade vláda rozhodla, že to tak bude, a ministrovi financií prikázala, aby na to našiel peniaze.

Ak by chcela byť vláda zodpovednejšia, mala by niekde ušetriť alebo zvýšiť príjmy. Ponúkame niekoľko možností:

Škrtnú sa niektoré opatrenia z Ficových sociálnych balíčkov:

 • vláda nevyplatí domácnostiam vratky z plynu: 47 miliónov eur
 • počet policajtov sa nezvýši o 2,5 tisíca: 100 miliónov eur
 • autobusy nebudú zadarmo: 30 miliónov eur
 • zrušia sa vlaky zadarmo: 20 až 30 miliónov eur
 • dôchodcom sa nevyplatia dvojnásobné vianočné dôchodky: 50 miliónov eur ročne

Ďalšie opatrenia:

 • zruší sa podpora baníctva: 70 až 100 miliónov eur ročne
 • zníži sa dotácia na fotovoltaiku: o 100 miliónov eur ročne
 • Národný futbalový štadión na Tehelnom poli sa odloží, kým sa nenájdu ďalšie peniaze: 70 miliónov eur
 • nezačne sa stavať obchvat Bratislavy, o ktorom nie je jasné, či by bratislavskej doprave vôbec pomohol (obchvat by mal stáť 60 mil. eur ročne po 30 rokov plus 300 miliónov eur jednorazovo na výkup pozemkov)
 • zruší sa Počiatkov tender na palivové karty (platby kamionistov v cene mýta): minimálne 8 miliónov ročne
 • zlepší sa výber DPH len o 1 až 2 percentá ročne: 50 až 100 miliónov eur
 • znížia sa náklady na verejné obstarávanie len o 1 až 2 percentá ročne: 50 až 100 miliónov eur

Video: Draxler nechce vyjednávať, na tlačovke máva Novým časom 
Autorka: Martina Pažitková

Draxler nechce vyjednávať, na tlačovke máva Novým časom.

Opatrenia, o ktorých sa uvažuje už dlho:

 • zníženie daňového bonusu a prídavkov na deti rodinám s vyššími príjmami: 90 miliónov eur ročne (rodinné prídavky by nepoberala tretina rodín s najvyššími príjmami, pri rodine s 1 dieťaťom od čistého príjmu asi 1100 eur mesačne)
 • zdvojnásobí sa daň z nehnuteľností: 300 miliónov eur ročne
 • spotrebná daň z nafty sa zvýši na úroveň dane z benzínu: 76 miliónov eur ročne
 • zvýši sa spotrebná daň z alkoholu o 10 percent a zavedie sa daň na tiché víno: 50 miliónov eur

Zdroj: vládne sociálne balíčky, INEKO, RRZ, INESS,

rozpočet verejnej správy na rok 2016

Dnes na DennikE.sk

 • Ekonomický newsfilter: Hospodárstvo je na tom oveľa lepšie, ako sme sa báli (nepokazme si to)
 • Posty: Vláda odvolala Zuzanu Šubovú z postu podpredsedníčky Správy štátnych hmotných rezerv
 • Polícia: NAKA zasahuje na viacerých miestach Slovenska vrátane firmy Bonul, akcia podľa TV Joj súvisí s výstavbou cestnej infraštruktúry
 • Dane: Posledný termín na podanie daňového priznania a zaplatenie dane bude 2. november
 • Prieskum: Spotrebiteľská dôvera v Nemecku rastie pomalšie, než sa predpokladalo, vyplýva z údajov GfK
 • Biznis: Rast podnikateľskej aktivity v eurozóne sa v septembri takmer zastavil, vyplýva z prieskumu IHS Markit
 • Aerolinky: Združenie IATA vyzvalo, aby všetci pasažieri pred medzinárodnými letmi prechádzali testovaním na COVID-19

V októbri by sa mal rozbehnúť projekt pre nezamestnaných, ktorí chcú podnikať

Ilustračné foto – Fotolia
Ilustračné foto – Fotolia

Ministerstvo práce chce začiatkom októbra spustiť nový projekt na podporu nezamestnaných, ktorí sa rozhodnú založiť si samostatnú zárobkovú činnosť. Na rozbeh im dá jednorazový príspevok, po vypuknutí pandémie rezort poskytovanie príspevkov zastavil.

Prečo sú Saudskoarabi aj Rusi z trhov s ropou a plynom nervózni

Zo supertankerov sa stávajú supersklady nepredanej produkcie. Ilustračné foto - TASR/AP
Zo supertankerov sa stávajú supersklady nepredanej produkcie. Ilustračné foto – TASR/AP

Saudskoarabský princ Abdulaziz bin Salman sa vyhráža burzovým špekulantom, aby prestali „hrať“ na zníženie cien ropy. Producenti ropy a plynu sú nervózni, nespotrebovanej suroviny sú plné zásobníky a tankery a svetový dopyt zrejme opäť klesne pre druhú vlnu pandémie.

Minúta po minúte

Traton bude spolupracovať s firmou TuSimple na vývoji samojazdiacich nákladných áut. Traton patrí do skupiny Volkswagen, v rámci dohody o partnerstve získa menšinový podiel v TuSimple.

Cieľom Tratonu je testovať nákladné vozidlá bez vodičov na cestách v Nemecku, Švédsku a ďalších krajinách. Tieto autá by mohli pomôcť riešiť rastúci nedostatok šoférov. Odborníci podľa firmy odhadujú, že len v Nemecku bude chýbať okolo 60-tisíc vodičov.

Traton zahŕňa značky nákladných áut VW, Man a Scania. Materský Volkswagen pôsobí najmä vo výrobe osobných automobilov. (čtk, reuters)

Tesco zvýšilo zisk, štartuje s potravinami Žabka

Tesco na Slovensku vo finančnom roku do februára 2020 zvýšilo čistý zisk o takmer polovicu na 73,2 milióna eur. K zlepšeniu hospodárenia výrazne prispeli účtovné operácie, tržby reťazca prakticky zotrvali na 1,43 miliardy eur.

Britské Tesco je najväčším obchodným reťazcom na slovenskom trhu podľa objemu tržieb. Pozíciu si zatiaľ udržiava, aj keď najväčší konkurenti Lidl a Kaufland sa naň postupne doťahujú.

Čo je za rastom zisku

„Rozhodujúcim spôsobom k zlepšeniu zisku prispelo zníženie opravných položiek k majetku o viac ako 30 miliónov eur, keďže reťazec očakáva pozitívny vývoj na slovenskom maloobchodnom trhu,“ komentuje výsledky Tesca hlavný analytik Finstat.sk Pavol Suďa.

V predchádzajúcom účtovnom roku 2018 Tesco videlo situáciu opačne, preto opravné položky vytváralo. Predvlani firme k lepšej ziskovosti pomohli zárobky z predaja dcérskych firiem, s ktorými minulý rok už nemohla počítať.

Ďalšie výsledky Tesca v SR:

 • celkové tržby sa takmer nezmenili, zostali na 1,43 miliardy eur;
 • priemerné osobné náklady na zamestnanca vzrástli o 15 % na 18-tisíc eur. Dôvodom bol najmä pokles priemerného počtu pracovníkov o necelú tisícku na zhruba 7600 (zrejme aj pre rozširovanie automatických pokladníc);
 • čistý zisk na zamestnanca stúpol o dve tretiny na 9 616 eur.

Tesco vlani vyplatilo britskému akcionárovi dividendy za 150 miliónov eur, za uplynulé tri roky suma dividend podľa Suďu dosiahla takmer 370 miliónov eur.

Plány Tesca

Reťazec tento rok oznámil odchod zo stratového Poľska. Pri tejto príležitosti zdôraznil, že chce ďalej rozvíjať biznis vo zvyšku strednej Európy, vrátane Slovenska. Po období zoštíhľovania a redukcie plôch má v úmysle expandovať.

Na slovenský trh Tesco vstúpi so svojím franšízingovým konceptom malých potravín Žabka, ktorý rozvíja v Česku. Prvú predajňu otvára v Bratislave tento týždeň.

V pláne má tiež posilňovanie online predaja, s ktorým sa vlani po siedmich rokoch od spustenia služby na Slovensku dostal do zisku. Predaju cez internet nahráva tiež pandémia.

Ako sa darí konkurencii

Z najväčších konkurentov Tesca zverejnil výsledky za uplynulý rok zatiaľ iba Kaufland, ktorý zvýšil čistý zisk o 9 % na 53,1 mil. eur. Tržby mu stúpli o 8 % na 1,19 miliardy eur.

Billa ani Lidl ešte čísla nezverejnili. Najväčším prenasledovateľom Tesca je diskont z nemeckej skupiny Schwarz, ktorý za rok do februára 2019 vytiahol tržby nad 1,23 miliardy eur pri zisku 112 miliónov eur.

Prvá pomoc na udržanie zamestnanosti by mala pokračovať po celý budúci rok, povedal minister práce Milan Krajniak. Dnes vláda schválila jej predĺženie do konca tohto roku. Od roku 2022 by už podľa Krajniaka mal platiť trvalý kurzarbeit.

Naživo: Minister práce Milan Krajniak po rokovaní vlády

Vláda odvolala Zuzanu Šubovú z postu podpredsedníčky Správy štátnych hmotných rezerv SR. V pondelok informovala, že sa vzdá funkcie, a to zo závažných dôvodov, ktoré súvisia „s nekompetentným a netransparentným riadením“ hmotných rezerv pod vedením Jána Rudolfa.

V ten istý deň priniesla do podateľne úradu vlády list, v ktorom informovala premiéra Igora Matoviča o dôvodoch, prečo sa vzdáva funkcie.

Šubová je známa tým, že otvorene hovorila o pochybných poradenských službách Deloittu na ministerstve pôdohospodárstva a o tom, kto naozaj riadil úrady za predchádzajúcich vlád zverených SNS.

Republiková únia zamestnávateľov podporuje možnosť voľby medzi gastrolístkami a príspevkom na stravu. Gastrolístky podľa nej ochudobňujú zamestnancov, zamestnávateľov a poskytovateľov stravovania o poplatky emitentom poukážok a znižujú hodnotu stravnej jednotky.

Zástupcovia viac než 1300 slovenských firiem žiadajú dať právo zamestnancom rozhodnúť sa medzi gastrolístkami a príspevkom na stravu. Gastrolístky podľa RÚZ predstavujú pre zamestnanca len fiktívnu pridanú hodnotu a dlhodobo ochudobňujú všetky subjekty v reťazci, s výnimkou emitentov.

„Gastrolístky dnes predstavujú zákonom garantovaný biznis pre niekoľko málo emitentov, ktorí každoročne na úkor desiatok tisíc firiem a ich zamestnancov zarábajú desiatky miliónov eur. Významne na to doplácajú reštaurácie a iní poskytovatelia stravovacích služieb, ktorí musia platiť emitentom provízie často vyššie ako 5 %. A práve v období poznačenom koronakrízou sú to prostriedky, ktoré im tak veľmi chýbajú,“ tvrdí RÚZ. Navrhuje, aby provízie emitentov boli zákonom obmedzené do výšky maximálne 2 %.

„Súčasný zákon núti zamestnancov a zamestnávateľov využívať gastrolístky. Preto presadzujeme zavedenie princípu dobrovoľnosti a možnosti výberu medzi gastrolístkami a príspevkom na stravu zamestnancov. Možnosť výberu by zostala na zamestnancoch, a to buď prostredníctvom rozhodnutia ich zástupcov, ako sú odbory a zamestnanecká rada, alebo sa na forme dohodne väčšina zamestnancov,“ uviedol Jozef Špirko, viceprezident RÚZ.

Koronavírus potvrdili u zamestnanca košických oceliarní U. S. Steel. Len čo pocítil ťažkosti, nešiel do práce, oznámil hovorca podniku s tým, že pracovisko divízneho závodu Vysoké pece vydezinfikovali a ostatní zamestnanci pokračujú v práci. (tasr)

Hlavná železničná stanica v Bratislave zostane vždy hlavnou, vyhlásil minister dopravy Andrej Doležal. Témou však podľa neho naďalej ostáva aj plánovaná železničná stanica Filiálka pri bratislavskom Trnavskom mýte.

V prípade Filiálky sa podľa ministra hľadajú momentálne správne riešenia i zdroj financovania. „Jedným z nich môže byť teoreticky aj plán obnovy,“ skonštatoval.

Ak sa bude rekonštruovať Hlavná stanica, Doležal deklaruje, že to bude v súčinnosti s mestom Bratislava. „Nie je to len o budove, ale aj o priestore pred stanicou. Rozprávali sme sa už o tom s primátorom Matúšom Vallom,“ povedal minister s tým, že aj tu je potrebné najprv nájsť zdroje financovania.

Bratislavský magistrát opakovane tvrdí, že hlavnú stanicu a priestor okolo nej treba riešiť jednou veľkou architektonickou súťažou. (tasr)

Rast podnikateľskej aktivity v eurozóne sa v septembri takmer zastavil, vyplýva z prieskumu IHS Markit medzi nákupnými manažérmi. Vzostup pandémie núti vlády k obnovovaniu reštrikcií a spotrebiteľov k obmedzovaniu aktivít mimo domova.

Súhrnný index aktivity klesol na 50,1 bodu z augustových 51,9 bodu a nachádzal sa tesne nad 50-bodovou hranicou oddeľujúcou rast a pokles. Zaostal aj za očakávaniami analytikov.

Obnovený pokles v sektore služieb prevážil nad rastom v spracovateľskom priemysle, ktorý dosiahol najvyššie tempo za dva roky.

„Oživenie ekonomiky eurozóny sa v septembri zastavilo, pretože rastúci počet prípadov nákazy COVID-19 viedol k obnoveniu útlmu aktivity v sektore služieb po celom regióne,“ uvádza ekonóm IHS Markit Chris Williamson. (čtk, reuters)

Smer chce iniciovať mimoriadnu schôdzu v parlamente, ktorá by sa mala venovať predaju akcií Východoslovenskej energetiky spoločnosti E.ON od RWE. V tejto súvislosti uvažuje aj nad odvolávaním ministra hospodárstva Richarda Sulíka (SaS).

Minister hospodárstva Richard Sulík dnes v parlamente povedal, že E.ON za tieto akcie zaplatil sumu 700 až 800 miliónov eur, pričom počas Dzurindovej vlády tieto akcie kúpil RWE za omnoho nižšiu sumu.

Smer chce však pred odvolaním Sulíka najprv odvolať ministra práce a sociálnych vecí Milana Krajniaka (Sme rodina) a ministra financií Eduarda Hegera (OĽaNO).

Ralph Lauren prepustí 15 % pracovníkov, škrty sa môžu dotknúť 3700 z takmer 25-tisíc zamestnancov. Newyorský módny dom sa snaží znížiť náklady a vyrovnať sa s negatívnymi dôsledkami pandémie, chce sa viac zamerať na online predaj. (reuters)

Minister dopravy Andrej Doležal nemá k zásahu NAKA vo firme Bonul v súvislosti s NDS žiadne informácie. Uviedol to pred rokovaním vlády.

„Nechcem sa k tomu ani vyjadrovať, nie je to ani moja úloha, a nechcem v žiadnom prípade špekulovať ani komentovať,“ poznamenal minister s tým, že to je na orgánoch činných v trestnom konaní.

„Chcem povedať, že NDS bude maximálne súčinná,“ uzavrel minister s tým, že nechce narušovať priebeh vyšetrovania. „Ja verím polícii, verím vyšetrovateľom, budeme voči nim maximálne súčinní,“ dodal.

Na zásah NAKA upozornil ako prvý portál noviny.sk. Má ísť o rozsiahlu akciu súvisiacu s výstavbou cestnej infraštruktúry, ktorá trvá od stredajšieho rána. Policajti majú podľa portálu v rámci akcie s krycím názvom Oko robiť domové prehliadky, ale aj prehliadky firiem a nebytových priestorov. Portál informoval, že NAKA má zasahovať aj vo firme Bonul, patriacej rodine Bödörovcov. (tasr)

Postup pri predaji 49 % akcií VSE Holding spoločnosti E.ON vysvetľoval poslancom minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Zaradenie tohto bodu do programu schôdze navrhol poslanec Smeru Maroš Kondrót.

„Nič štátne som nepredal ani som nič nesprivatizoval,“ zdôraznil Sulík s tým, že koncern E.ON podiel odkúpil od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody. Skonštatoval, že štát má naďalej 51 %. Vyčíslil, že kúpna cena je medzi 700 a 800 miliónov eur. Návratnosť investície by podľa neho bola 24 rokov.

Sulík zároveň poukázal na obchody, ktoré sa udiali počas vlády Roberta Fica (Smer). Vďaka Ficovi podľa Sulíka Daniel Křetínský v súčasnosti generuje 70 % všetkých svojich ziskov na Slovensku. Dodal, že Fico umožnil Křetínskemu „žmýkať slovenskú energetiku“.

„Robert Fico mal trikrát možnosť zasiahnuť pri prevode bývalého štátneho majetku, nezasiahol ani raz, pre štát nezískal ani cent. Ja som mal možnosť raz zasiahnuť, áno, dali sme súhlas tomuto prevodu a spolu s mojím tímom sme pre štát získali 35,2 milióna eur,“ podotkol Sulík.

Slovensko si neuplatnilo predkupné právo na nákup 49 % akcií spoločnosti VSE Holding. Tie odkupuje koncern E.ON od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody. Štát, ktorý je vlastníkom 51 % akcií, sa vzdal predkupného práva, za čo dostane viac ako 35 miliónov eur. (tasr)

Za vaše predplatné

Predplaťte si informačného asistenta o ekonomike

Kúpiť predplatné

Aktivujte si ranný Ekonomický Newsfilter

Pozrite si ukážkuAktivovať