Denník N

Keď ukážeme čísla, aj politici pochopia, že hypotéky netreba riešiť plošne, hovorí odborník NBS Ličák

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Úrokové sadzby hypoték za posledný rok a pol prudko stúpli a politici vyzývajú, aby štát s vysokými splátkami ľuďom pomohol. Riaditeľ odboru finančnej stability Národnej banky Slovenska (NBS) Marek Ličák hovorí, že situácia nie je zďaleka taká vážna, aby boli potrebné plošné opatrenia.

Zhruba 350-tisíc hypotékam, ktorým sa skončí fixácia úroku do konca roku 2025, splátka stúpne v priemere o necelých 100 eur. Je to preto, že väčšina úverov sa už niekoľko rokov spláca. „Zďaleka neočakávam výrazný nárast splátok a to, že by bol výrazne zaťažený rozpočet slovenských domácností,“ hovorí Ličák.

Podľa odhadu NBS môže naozaj dramatický nárast splátky pocítiť jedno percento domácností s hypotékou. Je to mierne vyššie číslo, ako máme v normálnych časoch. Ide o 3-tisíc alebo 4-tisíc domácností.

Tento týždeň predstaví pracovná skupina zložená zo zástupcov ministerstva financií, NBS a bankovej asociácie riešenia na drahé hypotéky. Podľa Ličáka zatiaľ nevidia priestor pre celospoločenské riešenia, skôr ide o to, aby banky našli spôsob, ako dotknutým klientom vyjsť v ústrety. „Mám pocit, že keď ukážeme detailné čísla, mnohé opatrenia, o ktorých sa hovorí, stratia na váhe.“

V rozhovore ešte vraví:

  • ako sa v NBS pozerajú na návrhy politikov, ktorými chcú riešiť hypotéky,
  • či považujú zisky bánk za nadštandardné,
  • čo si myslia o bankovom odvode.

Koľko domácností môže mať problém splácať hypotéku, keďže úrokové sadzby prudko narástli?

Celkovo to vnímam ako pomerne malé riziko. Samozrejme, nájdeme klientov, ktorí môžu mať s tým problém, ale nevnímam to ako celospoločenské riziko.

Politici pred voľbami hovoria, že ľudia s hypotékou po zmene úroku nedokážu úver splácať a banky ich vyhodia na ulicu. Preháňajú?

Ten šok tu už nejaký čas máme, lebo úrokové sadzby rastú už asi rok, inflácia je viac ako rok zvýšená, a zatiaľ nevidíme nárasty zlyhaných úverov. Ja by som však rozlíšil medzi nárastom sadzieb a nárastom splátky. Pokiaľ ide o sadzby, tam skutočne vidíme šok a to aj možno vyvolalo emóciu.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

eNkonomika podcast

  • Podcast eNkonomika pripravuje Denník E, prístupný je exkluzívne v predplatiteľskej aplikácii a na webe Denníka N
  • Zapnite si odber témy Enkonomika, emailom a notifikáciou na mobil budete dostávať informácie o nových vydaniach
  • Vyskúšajte aj ďalšie podcasty denníka N

Investovanie a úvery

Ekonomika, Slovensko

Teraz najčítanejšie