Denník N

Sto rubľov za jeden dolár. Slabnúca ruská mena už je lacnejšia než jeden cent

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

V pondelok okolo deviatej hodiny ráno moskovského času začali agentúry chrliť správu, ktorú mali už pár dní napísanú a len pripravenú na publikovanie. Čakalo sa to.

Napriek tomu sa teraz, keď ten okamih nastal, niečo v ruskom štáte zatriaslo. Možno sebavedomie. Rubeľ prekonal magickú hranicu – sto rubľov za jeden dolár.

Hneď ráno Moskovská burza oznámila, že dolár stojí 100,30 rubľa. Po troch hodinách obchodovania ho jeho účastníci nakupovali už za viac ako 101 rubľov.

Euro prekonalo hranicu 110 rubľov a zdražel aj čínsky jüan.

Podobne sa ruská mena zrútila po začatí frontálneho útoku na Ukrajinu vlani vo februári. Vtedy rubeľ dosiahol historické dno – za jeden dolár bolo treba zaplatiť 120 rubľov. Pred vojnou bol bežný kurz 75 rubľov za dolár.

Potom sa

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Euro

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie