Denník N

Ekonomický newsfilter: Inflácia je opäť jednociferná a bude klesať ďalej

Koláž - N
Koláž – N

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Dobrý deň,

inflácia je opäť jednociferná, a ak sa nič neplánované nestane, jej pokles bude pokračovať k 7 percentám v závere roka. Aj tak však patrí a bude patriť k tým najvyšším v Európskej únii. Jej pokles v budúcom roku zrejme zbrzdí očakávané zdraženie energií pre domácnosti.

Úplne iné problémy majú obyvatelia južnej Európy. Neobvyklé sucho spôsobilo slabú úrodu olív a cena olivového oleja vystrelila nahor. Domácnosti v Španielsku či Grécku ho spotrebujú toľko, že zdraženie má citeľný dosah na ich rozpočty. Rast cien sa podľa obchodníkov ešte neskončil a aj pre Slovákov môže byť výhodné nakúpiť olivový olej do zásoby.

Ekonomický newsfilter má dnes zhruba 1 300 slov, prečítate ho za 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.


1. Potraviny potiahli infláciu pod 10 percent

Inflácia je po viac ako roku jednociferná, prispeli k tomu najmä nižšie ceny potravín. Ak sa nič dramatické neudeje, dá sa čakať jej ďalší pokles k 7 percentám v závere roka, hovoria ekonómovia.

Medziročný rast cien sa v júli spomalil na 9,6 percenta z júnových 10,9. V porovnaní s predošlým mesiacom ceny klesli o 

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na všetkých podcastových platformách

Ekonomika

Teraz najčítanejšie