Denník N

Slabučký rubeľ vyvolal konflikt v Kremli. Ivan Mikloš vysvetľuje, prečo má Rusko už len dve zlé možnosti

Ruský prezident Vladimir Putin. Foto - TASR/AP
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto – TASR/AP

Prekvapivá reakcia ruskej centrálnej banky problémy vojnovej ekonomiky v krajine nevyrieši, zhodujú sa ekonomickí experti.

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Pre obyčajného Rusa to bola zlá správa týkajúca sa jeho peňaženky a životného komfortu. Pre Kremeľ zase nepríjemné pripomenutie, že západné sankcie predsa len fungujú a že vojna, ktorú vedie proti Ukrajine, ťahá Rusko prudko dole.

Ruská mena sa tento týždeň dostala cez psychologickú hranicu sto rubľov za dolár a v istom momente nemal rubeľ hodnotu ani jedného amerického centa.

Ide pritom o dlhodobý trend. Od začiatku roka stratil rubeľ oproti doláru na hodnote asi tretinu. Závislosť Ruska od dovozu nezmizla a znehodnotená mena sa prejavuje najmä na zvyšovaní cien, ako napísal ruský server The Bell.

O tom, aký vážny problém predstavuje pre Rusko extrémne slabý rubeľ, sme sa rozprávali s bývalým ministrom financií a medzinárodným poradcom pre obnovu Ukrajiny Ivanom Miklošom.

Rubeľ: ďalšia Putinova obeť

Reakcia na pád rubľa bola v Rusku rýchla a masívna. Ruská centrálna banka zdvihla už na druhý deň po jeho páde základnú úrokovú sadzbu o 3,5 percenta. Celkovo tak základný úrok stúpol na 12 percent.

Ekonomických expertov centrálna banka zaskočila. Čakalo sa, že

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Vladimir Putin

Vojna na Ukrajine

Ekonomika, Svet

Teraz najčítanejšie