Denník N

Zelený newsfilter: Ako vyzerá vycuciavanie uhlíka zo vzduchu

Ilustrácia - T. G. s Midjourney
Ilustrácia – T. G. s Midjourney

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

Bez vysávačov uhlíka ľudstvo klimatickú krízu zrejme nezvládne. Neexistuje však vôbec žiadna záruka, že to bude fungovať.

Obrovské skrine nasajú vzduch, odfiltrujú z neho oxid uhličitý a ten sa uloží do zeme. A je po klimatickej kríze.

Najskôr dobrá správa – takéto zariadenia už existujú. Vláda Spojených štátov minulý týždeň vyčlenila 1,2 miliardy dolárov pre firmy a vedcov, ktoré ich majú zdokonaliť.

Zatiaľ totiž zachytávajú smiešne málo skleníkových plynov, sú nespoľahlivé, veľmi drahé a spotrebujú neuveriteľne veľa energie. Po svete ich zatiaľ nestojí ani dvadsať, no potrebné budú státisíce.

Nie je isté, či je to vôbec možné, ale vedci s nimi počítajú skoro vo všetkých scenároch, v ktorých sa otepľovanie podarí udržať v znesiteľných medziach.

Dnešné vydanie Zeleného newsfiltra je o tom, čo už dnes dokážu a ako napreduje ich vývoj.

1 300 slov a prečítate ho za 6 minút. K dispozícii je aj ako podcast pre predplatiteľov. Nájdete ho v aplikácii Denníka N alebo na webe v hornej časti newsfiltra.


1. Zabudnite na to, že nás zachráni len sadenie živých stromov. Čo už dokážu umelé?

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

  Klimatická kríza

  Ochrana prírody

  Priemysel

  Príroda

  Zelený newsfilter

  Životné prostredie

  Ekonomika, Slovensko

  Teraz najčítanejšie