Denník N

Graf dňa: Riziko, že štát o desať rokov nezaplatí veriteľom, prudko stúplo, na trhoch to nevidno

➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.

Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.

  • Vlády majú dve volebné obdobia na to, aby ozdravili verejné financie, inak nám to investori zrátajú, hovorí analytička rozpočtovej rady.
  • Finančné trhy Slovensko zatiaľ za absenciu plánu, ako zdraviť verejné financie, nepotrestali.

Aj keď to zatiaľ nevidno v cenách dlhopisov ani v hodnoteniach ratingových agentúr, v priebehu jeden a pol roka sa prudko zvýšilo riziko, že Slovensko nebude mať na vyplatenie svojich záväzkov, upozornila rozpočtová rada. Čas, ktorý vláde zostáva na ozdravenie verejných financií, sa skrátil o jedno volebné obdobie, hovorí analytička rady Zuzana Múčka.

Zdravie verejných financií vyhodnocuje rada v horizonte 50 rokov, teraz však upozorňuje, že finančné trhy začnú na jeho zhoršovanie reagovať už oveľa skôr. Bez výrazného šetrenia by najskôr štátu výrazne stúpli rizikové prirážky a neskôr bude mať problém splácať záväzky novými pôžičkami.

Pravdepodobnosť defaultu, čiže neschopnosti splatiť dlhy, sa za rok a pol zvýšila zo 6 na 18 percent, ukazuje Graf dňa z odhadov rady, ktoré vychádzajú zo scenára, že vláda verejné financie nedá do poriadku. V najbližších rokoch bude síce mierne klesať, ale po roku 2030 opäť vystrelí nahor a o ďalších 10 rokov už bude šanca, že Slovensko zbankrotuje, viac ako 90-percentná, ukazujú výpočty rozpočtovej rady.

Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Graf dňa

Rozpočet a dlh

Ekonomika

Zdroj: Gabrielle Ribeiro, Unsplash

Teraz najčítanejšie