Ekonomický newsfilter: Štedrá podpora rodinám a dôchodcom skrátila čas na ozdravenie verejných financií
➡️ Počúvanie podcastov Denníka N je najpohodlnejšie v aplikácii Denníka N. Zvuk Vám nepreruší, ani keď zmeníte stránku, a počúvať môžete aj bez pripojenia na internet. Sťahujte kliknutím sem.
Tento text načítal neurálny hlas. Najlepšie sa počúva v aplikácii Denník N, aj s možnosťou stiahnutia na počúvanie offline. Našli ste chybu vo výslovnosti? Dajte nám vedieť.
Dobrý deň,
je svojím spôsobom pochopiteľné, že politici si koncept dlhodobej udržateľnosti verejných financií neosvojili. Veď kto by sa len zaoberal výškou dlhu o 50 rokov, keď dôchodcom či rodinám treba pomôcť dnes?
Finančné trhy však majú kratšie horizonty. Rozpočtová rada prepočítala, ako by rástli rizikové prirážky, ak by vláda verejné financie nezačala ozdravovať. Teoretická pravdepodobnosť, že do desiatich rokov Slovensko nebude vedieť vyplatiť svojich veriteľov, sa podľa nej od konca roka 2021 strojnásobila na úroveň krajín, ktorých dlhopisy sú hodnotené ako špekulatívna investícia. Vinníkom sú nielen vojna na Ukrajine a energetická kríza, ale aj nové zákony, ktoré priniesli nemalé trvalé výdavky, napríklad rodičovský dôchodkový bonus.
Investori a ratingové agentúry to tak dramaticky nevidia, stále dávajú vláde čas, aby po voľbách prišla s ozdravným plánom. Slovensko by ich relatívnu nevšímavosť malo využiť a rýchlo konať. Podľa rozpočtovej rady máme len dve volebné obdobia na to, aby sme zaviedli zásadné úsporné opatrenia.
Ekonomický newsfilter má dnes zhruba 1100 slov, prečítate ho za necelých 5 minút. Pripravil Radoslav Tomek.
1. Vláda definitívne odmietla plošnú pomoc pre hypotekárnych dlžníkov
Žiadna plošná pomoc pre hypotekárnych dlžníkov nebude, pretože drvivá väčšina z nich nárast mesačnej splátky úveru po refixácii úrokovej sadzby bez problémov zvládne. To je podľa ministra financií Michal Horvátha výsledok analýzy „bez emócií, na základe reálnych dát“.
V najbližších troch rokoch sa bude refixovať 350-tisíc hypoték, ktoré má 300-tisíc domácností. Úrokové sadzby im výrazne vzrastú, pretože Európska centrálna banka v reakcii na extrémne vysokú infláciu zvýšila za posledný rok cenu peňazí o 4,25 percentného bodu.
Témy zdražovania hypoték sa medzi prvými chopil šéf Smer Robert Fico, podľa ktorého mnohým ľuďom stúpnu splátky o 500 eur a skončia na ulici. Toto strašenie sa zapáčilo aj ostatným politikom, a tak sa v posledných dňoch predháňajú v nápadoch, ako by štát mal hypotéky ľudom dotovať alebo donútiť banky, aby úroky znížili, inak sa im zvýšia dane.
Čo hovoria dáta:
- Hypotekárnym dlžníkom s refixom do roku 2025 stúpne mesačná splátka
Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.